Tekerlek rulmanını değiştirin

Tekerlek yatağını teşhis edin ve değiştirin

Aşınmış bir tekerlek rulmanını teşhis etmek zor olabilir. Aşınmış tekerlek rulmanlarının çoğu ses çıkarır

Süspansiyonunuzun geometrisini değiştirdiğinizde tekerlek rulmanlarınız üzerindeki yük faktörlerini de değiştirmiş olursunuz

Gürültü mevcut olduğunda, rulman bu seslerden herhangi birini çıkarabilir:

- Otoyol hızlarında uğultu.

- Taşlama sesi

- Vurma

- Hırıltılı ses

Bununla birlikte, aşınmış süspansiyon bileşenleri ve lastikler de aynı sesleri çıkarabilir. Bu yüzden işiniz gürültüyü izole etmektir. Bunu yapmanın bir yolu, aracı düz bir yolda sürmek ve temel bir ses oluşturmaktır. Ardından, gürültünün değişip değişmediğini görmek için aracı hafifçe döndürün (şerit değiştiriyormuş gibi). Ayrıca, gürültünün hız ile değişip değişmediğini görmek için hızı artırın ve azaltın.

Tekerlek yatağı endplayini kontrol edin

Tekerlek rulmanlarının çoğu, tekerleklerde hissedilecek kadar boşluk oluşmadan çok önce ses çıkarmaya başlar. Bu kadar aşındıklarında, bazen direksiyon simidinde bir titreşim hissedebilir ve aracı düz bir çizgide tutamadığınızı fark edebilirsiniz. Bazen, aşırı tekerlek rulmanı aşınması ABS tekerlek hız sensöründe sorunlara neden olabilir ve aşağıdakiler nedeniyle aralıklı bir ABS arıza ışığı alırsınıztekerlek hız sensörü sinyallerini düşürdü.

Tekerlek yatağını otomotiv stetoskobu ile kontrol edin

Araç kriko standları üzerindeyken, tekerleği şu şekilde döndürün Gürültü duyarsanız, gürültünün yerini bulmak için bir otomotiv stetoskopu kullanın. Stetoskop probunu direksiyon mafsalına dokundurun. Otomotiv stetoskopunun nasıl kullanılacağına ilişkin bu yazıyı okuyun

Tekerlek yatağında oynama olup olmadığını kontrol edin

Lastiği saat 2:00 ve 6:00 konumundan tutun ve göbek hareketini tespit etmek için çekin ve itin. Lastik hareketini göbek hareketi ile karıştırmayın.

Ellerinizi saat 12:00 ve 6:00'ya yerleştirerek ve tekerleği içeri ve dışarı sallayarak tekerlek yatağını kontrol edin

Ardından ellerinizi saat 3:00 ve 6:00 pozisyonlarına getirin ve tekrarlayın.

Sonra saat 3:00 ve 9:00'da sallanmayı dene.

Tekerlek yatağı contasında sızıntı olup olmadığını kontrol edin

Birçok tekerlek rulmanı kalıcı olarak sızdırmazdır. Ancak sızdırmazlık bozulursa gres dışarı sızacaktır. Bu nedenle rulmandan gres sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Contalı bir tekerlek rulmanı asla sızıntı belirtisi göstermemelidir. Gösteriyorsa kötüdür. Gres sızdıran herhangi bir conta, aynı zamanda rulmana su girmesine izin veren bir contadır.

Aşınmış bir tekerlek yatağı nasıl değiştirilir

Göbek yatağı bir birim yatak tertibatıysa, tüm birimi değiştirmeniz gerekir. Aks somununu sökün (önden çekişli bir araçta) ve ardından göbek tespit cıvatalarını çıkarın. Sen

Tekerlek rulman göbeği grubu

eski üniteyi mafsaldan çıkarmak gerekebilir.

Tekerlek yatağı mafsala bastırılmışsa, çıkarmak için uygun aletleri (göbek düzeltici gibi) kiralamanız veya tüm mafsalı çıkarıp bir makine atölyesine götürmeniz ve yatakları değiştirmeleri için onlara ödeme yapmanız gerekir.

Aks somununun sıkılması

Aks somununu her zaman yeni bir parça ile değiştirin. Yeni rulmanı yeniden monte ederken yapabileceğiniz en büyük hata, aks somununu sıkmak için darbeli anahtar kullanmaktır. Hızlı darbeler, makaralı veya bilyalı rulmanların krom kaplamasını kırabilir ve iç yuvalara zarar verebilir. Hasarı hemen fark etmezsiniz, ancak rulman, darbenizle neden olduğunuz hasar nedeniyle erken arızalanacaktır.İngiliz anahtarı.

Bu nedenle, somunu oturtmak için bir cırcır ve soket kullanarak aks somununu elle sıkın. Ardından, ön yükü spesifikasyona göre ayarlamak için bir tork anahtarı kullanın. Tork anahtarı kullanılmaması erken rulman arızasına neden olabilir!!! Uygun ön yük kritiktir! Ön yük spesifikasyondan azsa, rulman ayrılabilir.

Tekerlek rulmanının arızalanmasına ne sebep olur? Bu gönderiye bakın

©, 2015

Kaydet

Kaydet

Başa dön