Trac kapalı ışığı yanıyor

GM araçlarda trac off ışığı yanıyor ve ABS ışığı yanıyor

Atölyeler, bazı son model GM araçlarındaki ABS sensörlerinde büyük arıza oranları bildirmektedir. ABS sistemi bir arıza tespit ettiğinde bilgisayar ABS ışığını yakar ve çekiş kontrolünü kapatarak sizi trac off ışığının yanmasıyla bilgilendirir. ABS ışığı ve Trac off ışığının yanmasıyla ilgili sorun, çoğunlukla tekerlek yatağı/göbeği ile içerideki kötü bir ABS sensörüdür. Bu sensörler iki tarzda üretilmektedir:

Dış ABS tekerlek hız sensörü

Bu tarz ABS tekerlek hız sensörü, sensörü doğrudan tekerlek yatağı/göbek tertibatına cıvatalar. Tekerlek hız sensörü, tekerlek yatağının içindeki ABS ton halkası üzerindeki çentikleri sayar. Sensör ile ton halkası arasındaki boşluk kritiktir. Sorun, hız sensörü ile tekerlek yatağı arasında pas biriktiğinde ortaya çıkar. Bu olaya "paslanma" denir ve paslanma kelimenin tam anlamıylaSensörü yukarı doğru iter, bu da sensör ile ton halkası arasındaki boşluğu aralıklı olarak okuduğu noktaya kadar artırır. Bu tarz bir sensörünüz varsa, çıkarın ve pası hafifçe zımparalayın (anahtar kelime hafifçe). Ardından çıplak metale hafif bir kat deniz gresi sürün ve yeniden monte edin. Dış kenarın etrafına ince bir RTV silikon damlası uygulamayı deneyebilirsiniz.sensörün altına su girmesini önleyin.

Entegre ABS tekerlek hız sensörü

İkinci ve daha yaygın olan tarzda ABS sensörü rulman/göbeğin içine yerleştirilmiştir. Bu ünitenin servisi YAPILAMAZ. Tüm rulmanı/göbeği değiştirmeniz gerekir.

Her iki sensör tipi de arızalandığında, kesintili veya eksik ABS tekerlek hız sensörü sinyali ABS fren sisteminin kapanmasına neden olur. Bu ABS ışığının yanmasına ve Trac kapalı ışığının yanmasına neden olur. Bunun nedeni, çekiş kontrol sisteminin tüm bilgilerini ABS bilgisayarından almasıdır. Giriş olmaması tüm sistemin kapanması anlamına gelir. Ayrıca, bu PCM'de bir kod oluşturacaktır.

Çoğu durumda tekerlek rulmanı/göbek grubunun değiştirilmesi sorunu çözer. Ancak, ABS ışığının yanması ve trac off ışığının yanmasının arızalı bir ABS tekerlek hız sensörü kablo demetinden kaynaklanabildiği bazı vakalar görüyoruz.

Hangi tekerleğin soruna neden olduğunu bulmak için B, C ve U arıza kodlarını okuyabilen bir kod okuyucu veya tarama aleti kullanın. Kod okuyucunuz veya tarama aletiniz yoksa, buradan bir tane bulun.

ABS sensörü kablo demeti

GM ayrıca ABS bilgisayarından tekerlek hız sensörlerine giden kablo demetinde büyük bir arıza oranı yaşıyor. Kablo demeti toprağa kısa devre yapabilir. Kablo demeti alt salıncak kolunun her hareketinde esnemek zorunda olduğundan, kablo demetinde ABS sinyallerinin ABS bilgisayarına asla ulaşmadığı açık bir durum da oluşabilir. Bu o kadar büyük bir sorun ki, satış sonrası tedarikçisi Dorman artıkGM versiyonunun yaklaşık yarı fiyatına yedek kablo demetleri.

Bu araçlarda ön sol sensör için bir satış sonrası ABS Kablo Demeti alın.

2005-97 Chevrolet Malibu;

1998-97 Oldsmobile Achieva;

2003-99 Oldsmobile Alero;

2005-99 Pontiac Grand Am

Dorman Parça #970-008

Bu araçlardaki ön sağ sensör için bir satış sonrası ABS Kablo Demeti alın.

2005-97 Chevrolet Malibu;

1998-97 Oldsmobile Achieva;

2003-99 Oldsmobile Alero;

2005-99 Pontiac Grand Am

Dorman Parça #970-009

ABS ışığı yanıyor ve TRAC OFF ışığı yanıyorsa ve sistemde sorun gidermek istiyorsanız, her bir ön tekerlek yatağındaki konektörleri inceleyerek başlayın. Konektörün tamamının koptuğunu ve yatağın havada asılı kaldığını görebilirsiniz. Sensördeki kablo tesisatı iyi görünüyorsa, bağlantısını kesin. Ardından ABS bilgisayarındaki ana konektörü ayırın (genellikle sürücü tarafında bulunur - sadeceKablo demetini bilgisayara kadar takip edin). Kablo demetinin bağlantısı kesildiğinde, ABS sensörüne giden kabloların her birini test etmek için ölçüm cihazınızı kullanın. Her bir kablonun sürekliliğini kontrol edin ve ardından kablolar arasında kısa devre olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca toprağa kısa devre olup olmadığını da kontrol edin. Bu koşullardan herhangi birini bulursanız, kablo demetini değiştirin. Kısa devreyi/açığı düzeltmeye ÇALIŞMAYIN. Sistem çok düşük voltajla çalışırBir ekin artan direncinin iletişimi engelleyebileceği. Ayrıca, bir ek, gerekli esneme nedeniyle aslında tekrar kırılabilir.

Kablo demeti kontrol edilirse, sorununuz büyük olasılıkla ABS sensörü tekerlek yatağı/göbek grubundadır. ABS sensörü konektörüne dijital bir multimetre bağlayarak ve ölçüm cihazınızı AC voltajına ayarlayarak ABS sensörünü test edebilirsiniz. Ardından tekerleği döndürün. AC dalgalanmaları görmelisiniz. Görmezseniz, kablolamanın bozuk olduğunu varsaymak güvenlidir. Dalgalanma görürseniz, sensörün arızalı olduğunu varsayamazsınız.Multimetre testi en güvenilir test olarak kabul edilmez. Daha doğru bir test için bir skop gerekir.

Tekerlek rulmanını/göbeğini değiştirmek için aks somununu çıkarmanız gerekir. Bunun için büyük bir lokma ve uzun bir ½" kırıcı çubuk gerekir. Aks somununu çıkarmak için darbeli anahtar kullanabilirsiniz, ancak yenisini takmak için darbeli anahtarı KULLANAMAZSINIZ. Darbe yeni rulmanı tahrip edebilir. Ayrıca, YENİ bir aks somunu taktığınızdan emin olun. Eskisi tekrar KULLANILAMAZ. Yeni somun için tork değerini bulunve doğru şekilde ayarlamak için bir tork anahtarı kullanın.

© 2012

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Başa dön