TPMS'yi devre dışı bırakabilir misiniz

TPMS'yi Devre Dışı Bırak

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) araç güvenliğinden sorumludur. 1 Eylül 2007 tarihinden sonra üretilen tüm araçlarda Lastik Basıncı İzleme Sistemlerinin (TPMS) bulunmasını zorunlu kılan TREAD Yasası yürürlüğe girmiştir.

TPMS sensörlerinin aşınabileceğini ve arızalanabileceğini ve tüketicilerin ve mağazaların onarımlara direneceğini bilen Yasa şunları zorunlu kılmaktadır hiçbir mağaza TPMS sisteminizi bilerek devre dışı bırakamaz Kısacası bir atölye TPMS'yi devre dışı bırakamaz.

Aracınız bir atölyeye TPMS ışığı yanık olarak girerse, ışık yanık olarak çıkabilir. Bu durumda, TPMS sistemi içeri girdiğinizde devre dışı bırakılmıştır ve aynı durumda çıkabilir.

Ancak, aracınız TPMS ışığı kapalı olarak gelirse (sistem düzgün çalışıyorsa), TPMS ışığı açık olarak ayrılamaz.

TPMS ışığının yanmasına ne sebep olur?

- Lastik basıncı önerilen basıncın %25 altında

- TPMS sensöründeki pil arızalanmıştır (ne kadar sık araç kullandığınıza bağlı olarak ortalama ömrü 7-10 yıldır). Pil tekrar değiştirilemez. Epoksi ile kapatılmıştır. Sensörün tamamını değiştirmeniz gerekir.

TPMS sensörü anteni eksik (Sensör üzerindeki metal kapak anten görevi görür. Asla plastik bir kapakla değiştirmeyin).

TPMS alıcısında, antende, kablo demetinde bir arıza veya radyo paraziti var.

TPMS sensörleri olmadan kış lastikleri takabilir misiniz?

Hiçbir atölye yasal olarak çalışan TPMS sensörlerine sahip jantları TPMS sensörlerine sahip olmayan jantlarla değiştiremez. Değişimi kendiniz yapabilir ve aracı ışık yanarken herhangi bir servis için bir dükkana getirebilir ve ışık yanarken bırakabilirsiniz.

Başa dön