Toyota Tacoma P2441 ve P2445

Toyota Tacoma P2441 ve P2445 diyagnozu ve onarımı

Toyota Tacoma P2441 ve P2445 sorun kodunuz varsa, büyük olasılıkla kırık, çatlak veya sızıntı yapan bir vakum hattınız vardır. İşte bazı bilgiler kodların ne anlama geldiği konusunda.

Toyota Tacoma P2441, bilgisayarın ikincil hava enjeksiyon anahtarlama valfinin 1. bank için kapalı kaldığını tespit ettiğini gösterir. İkincil hava hakkında daha fazla bilgi edinmek için; nedir ve neden ihtiyacınız vardır, bu yazıya bakın. Valfte, valf ECM tarafından açıldığında ve motor çalışırken egzoz gazının titreşimini algılamaya çalışan bir basınç sensörü vardır.

Toyota Tacoma P2445, ikincil hava enjeksiyon pompasının 1. bankta kapalı kaldığını gösterir. ECM bunu hava anahtarlama valfinde (ASV) bulunan hava basıncı sensörüne bakarak belirler. ECM ikincil hava komutu verirken basınç 2,5 kPa'dan düşükse, kod ayarlanacaktır.

Toyota Tacoma P2441 ve P2445'i Onarın

ASV'ye giden tüm vakum hatlarını kontrol edin. Kırık, çatlak veya bağlantısı kesilmiş vakum hatları olup olmadığına bakın ve gerekiyorsa değiştirin/onarın. Çatlak hatlar, çatlak bölüm kesilerek ve dikenli bir rakorla (herhangi bir otomobil yedek parça mağazasında bulunabilir) yeniden birleştirilerek onarılabilir. Bir vakum hattı çatlak veya kırıksa, sensör yanlış okumalar alacaktır.

Ardından, soğuk çalıştırmadan hemen sonra hava pompasındaki siyah kabloda akü voltajı olup olmadığını kontrol edin (ikincil hava sıcak yeniden çalıştırmada çalışmaz). Ardından, soğuk çalıştırmadan hemen sonra mavi/kırmızı kabloda akü voltajı olup olmadığını kontrol edin. Son olarak, soğuk çalıştırmadan sonra motor çalışırken ve motor kapalıyken basınç sensörü gri kablosundaki voltaj değerlerini karşılaştırın.

©, 2019

Başa dön