Rot başı değiştirme maliyeti

Rot başı değiştirme maliyeti

Rot başı değiştirme maliyeti, aracın kremayer ve pinyon direksiyon veya geleneksel devridaim bilyeli direksiyon ile donatılmış olmasına bağlı olarak değişir. Ayrıca rot başı değiştirme maliyeti, kremayer ve pinyon direksiyon ile donatılmış bir araçta iç veya dış rot başının değiştirilmesine göre de değişir.

Dış rot başı değişimi, iç rot başı değişiminden daha kolay ve daha ucuzdur

En yaygın rot kolu ucu sökme aleti türüdür. Çatallı açıklığı rot kolunun üzerine kaydırın ve konik rot kolu milini direksiyon mafsalından çıkarmak için vidayı kullanın

Dış rot kolu değiştirme maliyetleri hizalama dahil ortalama 250$'dır

Bir dış rot kolunu değiştirmek için teknisyen bir çatal anahtar tespit pimini ve bir kelebek somunu çıkarır. Teknisyen bir rot kolu çektirme aleti kullanarak rot kolu bilyeli saplamasını direksiyon mafsalından ayırır.

Ardından, teknisyen dış rot kolu ucu sıkışma somununu gevşetir ve aşınmış ucu söker. Takma işlemi sökme işleminin tersidir.

Çoğu dış rot başı, her bir taraf için yarım saatten daha kısa bir sürede değiştirilebilir, artı doğru toe-in hizalamasını sıfırlamak için gereken süre. Dış rot başları değiştirilirken kaster ve kamber açıları bozulmaz.

Dış rot başı yedek parça maliyeti

Yüksek kaliteli dış rot başlarının maliyeti her bir taraf için 50 ila 75 $ arasındadır. Ancak, tanesi 6 $ gibi düşük bir fiyata satılan ucuz ve düşük kaliteli offshore parçalar bol miktarda mevcuttur. Bu parçalar kötü tasarlanmış ve üretilmiştir ve bazen bir yıldan kısa bir süre içinde erken arızalanırlar. Direksiyon sistemi bileşenlerine ihtiyacınız olduğunda yüksek kaliteli marka parçalarda ısrar etmelisiniz.

İç rot kolu değiştirme maliyeti

Bazı uygulamalarda alan o kadar sınırlıdır ki otomobil üreticileri iç rot kolunun değiştirilmesi için direksiyon dişlisinin tamamının sökülmesini önerir. Ancak teknisyenin erişimi ve doğru aletleri varsa dişliyi sökmeden iç rot kolunu söküp değiştirebilir. İşte prosedür:

1) Bir rot kolu çektirmesi kullanarak dış rot kolu ucunu direksiyon mafsalından ayırın. Rot kolu ucunu sökün ve sıkıştırma somunuyla birlikte çıkarın

2) İç ve dış körük kelepçelerini çözün ve körüğü iç rot kolundan kaydırarak çıkarın

3) İç rot kolu bilyeli mafsalından makaralı pimi (varsa) sökün. Ardından özel bir aletle iç rot kolunu sökerken kremayeri tutun.

İç bağlantı çubuğu ucuna uyacak doğru anahtarı bulun. Tüpün içine yerleştirin. Ardından tüpü, iç bağlantı çubuğu ucundaki düzlüklere oturana kadar bağlantı çubuğunun üzerinden kaydırın. Ardından iç bağlantı çubuğunu sökmek için tüpü bir cırcırla döndürün.

4) Yeni iç rot kolunu takın ve spesifikasyonlara göre torklayın veya araç üreticisi tarafından öneriliyorsa bir diş kilitleme ürünü kullanın. Sökülmüşse makaralı pimi yeniden takın.

5) Körüğü, kelepçeleri ve dış rot kolunu takın ve toe-in ayarını yapın.

İç rot kolunun değiştirilmesi, araca bağlı olarak her bir taraf için yaklaşık 1,2 ila 1,75 saat sürer. İç rot kolu parçaları, dış rot kolu bileşenlerine benzer şekilde fiyatlandırılır.

Kremayer ve pinyon direksiyon sisteminde iç rot kolu ile dış rot kolu arasındaki rot başı değiştirme maliyeti farkı

İç rot kolu değiştirme maliyeti, daha karmaşık olduğu için dış rot kolu değiştirme maliyetinden önemli ölçüde daha yüksektir. İç rot kolu, rot kolu milini ve iç rot kolu ucunu içerir. Rot kolu ucu direksiyon kremayerine bağlanır. İç rot kolunun bilye ve soket tasarımı yukarı ve aşağı ve hafif yan yana harekete izin verir.kremayer ve pinyon dişlisinde kıvrımlı bir lastik körük ile eleman.

İç rot kolu ucunun kremayere erkek veya dişi bir bağlantısı olabilir ve bir makara piminin çıkarılmasını ve değiştirilmesini gerektirebilir veya gerektirmeyebilir.

İç rot kolu ve dış rot kolu ucunun fotoğrafları ve kesilmiş çizimleri

Araca monte edilmiş iç rot kolu ve dış rot kolu ucunun görünümü

İç rot kolu ve dış rot kolu uçlarının kremayer ve pinyon direksiyon dişlisi üzerinde bulunduğu yer

Servo direksiyon sıvısı hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyun

Rot değiştirme maliyeti hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyun

Bağlantı çubukları hakkında daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyun

©, 2017

Başa dön