Rölanti havası kontrol valfi nasıl çalışır?

Rölanti havası kontrol valfi nedir

Birçok kişinin rölanti hava kontrol valflerinin nasıl çalıştığı konusunda kafası karışıktır. Rölanti hava kontrol valfi, motorun rölantide hava alabilmesi için kapalı bir gaz kelebeği plakasının etrafındaki havayı tam anlamıyla baypas eder. Havayı baypas ettiği için hava baypas valfi olarak da adlandırılır.

Karbüratörlerin kullanıldığı günlerde, rölanti hızı bir rölanti hızı vidası aracılığıyla ayarlanırdı. Aslında, birçok karbüratörde iki rölanti hızı ayar vidası vardı; biri sıcak rölanti için, diğeri soğuk rölanti için. Vidanın içe doğru çevrilmesi gaz kelebeği plakasının tamamen kapanmasını önler ve gaz kelebeği plakasının açık kaldığı miktar motora ne kadar hava akabileceğini belirlerdi.Bir karbüratörün çalışabilmesi için havanın gaz kelebeği plakasından geçerek bir venturiye akması ve vakum oluşturarak gazı karbüratör haznesinden dışarı çekmesi gerekir.

Motor soğukken, pedala kısmen basarsınız ve jikle kamı "soğuk" konuma getirir ve soğuk rölanti vidası gaz kelebeği plakasını sıcak rölantide olduğundan çok daha fazla açık tutar. Bu, daha fazla havanın geçmesine, daha fazla emiş oluşturmasına ve soğuk motora daha fazla gaz girmesine izin verir. Sıcak yeniden çalıştırmada, jikle soğuk rölanti kamını etkinleştirmez ve gaz kelebeği plakası sadeceAz miktarda havanın girmesine izin verecek kadar açık. Böylece motor sıcakken çalışmasına yetecek kadar gaz alırsınız.

Öncelikle, gaz kelebeği gövdesinin bir venturisi yoktur. Görevi sadece motora ne kadar hava gireceğini düzenlemektir. Çalıştırma sırasında, motor kontrol modülü (ECM) veya güç aktarım kontrol modülü (PCM) motor soğutma suyu sıcaklığını, ortam hava sıcaklığını, barometrik basıncı (bazı motorlarda) kontrol eder ve ardından ne kadar hava ve gaz gireceğini belirler.Araba üreticileri, yakıt enjeksiyonlu bir motoru pedala basmadan çalıştırmanızı söyler. Bu, gaz kelebeği plakasının tamamen kapalı olduğu anlamına gelir. Motor havayı nasıl alır? Rölanti hava valfinden. Bu parça için doğru terim rölanti hava baypas valfidir, çünkü görevi rölantide yanma havası sağlamak için gaz kelebeği plakası etrafındaki havayı BYPASS etmektir.

Otomobil üreticileri beş farklı tipte rölanti havası baypas valfi kullanmaktadır

Step motor-Bu sistemde bir step motor rölanti hava baypasını açıp kapatarak ayarlar Bu valfler genellikle karşılık gelen konik bir yuvaya oturan konik bir "iğneye" sahiptir. Step motor, iğneli valfi 125 farklı olası "adımdan" birine konumlandırabilir. Adım sayısı ne kadar yüksekse, hava akışı açıklığı o kadar büyük olur. Step motor arızalanırsa, son komut verilen adım konumuna varsayılan olarak dönecektir.Rölanti kontrol valfleri karbon birikimine eğilimlidir, ECM/PCM motor çalışırken tam kapalı ve tam açık konum komutları verdiği bir rölanti hava kontrolü kalibrasyon dizisi gerçekleştirebilir. PCM tam kapalıyken beklediğinden daha fazla hava geçişi tespit ederse, bir kontrol motoru ışığı yakabilir. Bu, temizleme veya valf değiştirme ihtiyacını gösterir.

Görev kontrollü döner solenoid. Döner valf, adından da anlaşılacağı gibi, PCM'den gelen komut sinyallerine göre bir baypas portunu bloke eden veya açığa çıkaran hareketli bir döner valf kullanır. Bununla birlikte, "adımlarla" çalışmak yerine, valf varsayılan yay yüklü kapalı konuma sahiptir. Akü gücü valfe iletilir ve PCM, solenoide gücü tamamlamak için hızlı darbelerle toprağı açıp kapatır.Bir solenoidi palslama yöntemi görev döngüsü olarak adlandırılır ve genellikle saniyenin 1/10'u olarak kalibre edilir. Toprak yolu saniyenin 5/10'u boyunca tamamlanırsa, bu %50 görev döngüsü olarak adlandırılır.

Gelen hava gaz kelebeği plakasında durdurulur. Döner rölanti havası kontrol valfi, PCM'den gelen komutlara göre havanın gaz kelebeği plakasının etrafından geçmesine izin verir

Görev kontrollü hava kontrol valfi (ACV) Bu, birçok Ford aracında kullanılan tarzdır. Valf, dahili konik bir iğneye ve solenoide sahiptir. Yukarıda açıklanan görev döngüsü döner valf ile aynı görev döngüsü devresini kullanır.

PCM, solenoide toprak darbesi göndererek iğnenin yuvasından geri çekilmesini sağlar. Bu, gelen havanın kapalı gaz kelebeği plakasının etrafından geçmesine izin verir.

Açma/kapama vakum anahtarlama valfi (VSV) Bu tarz valfte, solenoidle çalışan bir valf PCM tarafından açılır veya kapatılır.

Bazı uygulamalarda termostatik kontrollü bir valf kullanılır. Bu valfte, motor soğutma sıvısı ile temas halinde bir pelet termostat bulunur. Soğuk çalıştırmada, termostat hava baypas portunu engellemez. Ancak, motor soğutma sıvısı ısındıkça ve mum erimeye başladıkça, mum genleşmesi baypas hava akışı miktarını kademeli olarak azaltmak için bir pintle iter.

Daha önce de belirtildiği gibi, rölanti havası kontrol valfleri, çalışmalarını engelleyebilecek karbon birikimi biriktirebilir. Belirtiler arasında zor soğuk çalıştırma, yüksek rölanti hızı, kaba rölanti ve hatta "avlanma" veya titreşimli rölanti yer alabilir. Birçok DIY kullanıcısı hemen rölanti havası kontrol valfini değiştirir. Bu anlaşılabilir bir durumdur, ancak bu genellikle sorunu çözmez.Rölanti havası baypas kanalları ile birlikte valf üzerindeki konik yuvaya gaz kelebeği gövdesi sprey temizleyicisi püskürtün. Ardından vakum kaçakları olup olmadığını kontrol edin. Çatlak bir vakum hortumu PCM'nin kafasını karıştırarak Rölanti havası kontrol valfine çelişkili komutlar vermesine ve avare rölantiye neden olabilir.

EFSANE ÇÜRÜTME Yahoo'da, rölanti havası kontrol valfinin çoğu motor sorunundan ve katalitik konvertör arızasından sorumlu olduğu konusunda ısrar eden bir adam var. Bununla ilgili hiçbir kanıt sunmuyor, sadece kendi ilan ettiği görüşü. Herhangi bir servis kılavuzunda teorisini destekleyecek herhangi bir belge bulamazsınız. İşte alt satır: Rölanti havası kontrol valfi rölantide ve yavaşlama sırasında çalışır. Başka bir deyişle, herhangi birYavaşlama sırasında, çoğu yakıt enjeksiyonlu araçtaki bilgisayarlar, motoru devir kaybetmeye zorlamak için yakıt enjektörlerini çalıştırmayı durdurdukları bir "yakıt kesme" prosedürü uygular. Ancak, pistonlar hala yukarı ve aşağı hareket ettiğinden, motorun hala bir hava kaynağına ihtiyacı vardır. Rölanti hava kontrol valfi, bu havayı sağlamak için yavaşlama sırasında açılır.Aslında, sürüş sırasında bir tarama aletine bakarsanız, PCM'nin rölanti havası kontrol valfine HİÇBİR komut vermediğini görürsünüz. Ayağınızı pedaldan çektiğinizde, yavaşlama ve yakıt kesme modu sırasında komutların tekrar başladığını göreceksiniz. PCM, sürüş sırasında yakıtı ayarlayarak hava/yakıt karışımını hassas bir şekilde ayarlarenjektör çalışması, rölanti hava kontrol valfini kullanarak DEĞİL.

Aracınızda elektronik kontrollü bir gaz kelebeği gövdesi varsa, büyük olasılıkla rölanti havası kontrol valfi bile yoktur. Bu elektronik kontrollü "kabloyla sürüş" sistemleri, kabloyla değil motorla tahrik edilen bir gaz kelebeği plakası kullanır. Yani gaz kelebeği motoru, yavaşlama ve rölanti sırasında gaz kelebeği plakasını kırarak açar== rölanti havası kontrolü yoktur.

Aracınızda yüksek rölanti veya avare rölanti varsa Burada nasıl düzeltileceğini görmek için

Rölanti havası baypas valfinin animasyonunu görmek için buraya tıklayın.

© 2012

Başa dön