P2108 Ford 5.4L motor

P2108 Ford 5.4L motorun diyagnozu ve onarımı

Araç sahipleri Ford 5.4L motorlarında şu arıza kodlarını görebilirler: P2198 O2 Sensörü Sinyali Sıkışmış Zengin Bank 2 Sensör 1, P0150 O2 Devresi (Bank 2, Sensör 1), P0130 HO2S (B1) (S1) VOLTAJI. Ayrıca durma veya dalgalanma ile kötü performansla da karşılaşabilirsiniz. İlk bakışta, P2108 Ford 5.4L ve diğer oksijen sensörü kodları, oksijen sensörlerinin neden olduğunu düşünmenize neden olabilir. Oksijen sensörlerinin değiştirilmesiGerçek bir arıza tespit çalışması yapmadan büyük olasılıkla sorunu çözmeyecektir. Arıza kodunda listelenen sensörü değiştirmek, kendin yapçıların yaptığı en yaygın hatadır. Daha da kötüsü, kendin yapçılar tarafından değiştirilen tüm oksijen sensörlerinin %80'inden fazlasının mükemmel derecede iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Başka bir deyişle, doğruyu söylüyorlardı ve arıza koduna altta yatan bir sorun neden oluyordu.

P2108 Ford 5.4L arıza koduna gerçekten ne sebep olur?

Şöyle düşünelim, P2108 kodu bize oksijen sensörünün sürekli zengin bir durum gördüğünü söylüyor. Sensörün zenginde "takılı kaldığını" varsaymak istiyorsunuz. Oksijen sensörleri bu şekilde çalışmaz. Kablo demetinde bir sorun olmadığı sürece, oksijen sensörleri zengin veya fakirde "takılı" kalamaz. Bu nedenle sensörün kötü olduğunu varsaymak yerine, doğruyu söylediğini varsaymalı ve nedenini bulmaya çalışmalısınızegzoz çok zengin.

Yakıt ayarlarını kontrol ederek başlayın

Evet, bunun için gerçek bir tarama aletine ihtiyacınız olacak. Sızlanmayı bırakın. Eskiden kendi araba işlerinizi yapmak istiyorsanız bir bekleme/takometre ölçere, zamanlama lambasına ve bir distribütör anahtarına ihtiyacınız olurdu. Bilin bakalım ne oldu, bugün bir tarama aletine sahip olmanız gerekiyor. Bunu aşın ve sadece bir tane satın alın. Muhtemelen zaten iyi parçaları değiştirmek için sadece bir tarama aleti satın almaktan daha fazla para harcadınız.

Yakıt ayarı nedir?

Bu gerçekten basit: sensörden gelen çeşitli girdilere dayanarak, bilgisayar kısa ve uzun vadeli yakıt ayarını değiştirerek hava yakıt karışımını ayarlar. Bilgisayar fabrika programından %25 daha fazla yakıt ekleyebilir veya %25 çıkarabilir. Bunun anlamı şudur: Motor sıcaklığı, ortam hava sıcaklığı, gaz pedalı konumu, motor devri ve MAF sensörü okumalarına dayanarak, bilgisayar yakıt enjektörüne komut verirDaha sonra uygun hava yakıt karışımını hesaplamada ne kadar başarılı olduğunu belirlemek için oksijen sensörü okumalarına bakar. Egzoz çok zayıfsa, daha fazla yakıt eklemek için kısa vadeli yakıt ayarını artıracaktır. Kısa vadeli yakıt ayarları bir süre %25'te kalırsa, bilgisayar motorda bir sorun olduğunu belirleyecek ve yakıt ayarını değiştirecektir.yakıtı uzun vadeli yakıt trimlerine ekleyerek temel hesaplamaları yapın ve kısa vadeli yakıt trimini sıfıra döndürün, böylece yeniden başlayabilir.

Bu nedenle yakıt trimini incelemek, P2108 Ford 5.4L arıza kodunu teşhis etmenin İLK adımıdır. Tarama aletinizdeki canlı veri özelliğini kullanarak yakıt trimlerini izleyin. Hızlanırken, yavaşlarken ve rölantide yakıt trimlerini kontrol edin. Yakıt trimlerinin %25'e ulaştığını görürseniz, bir sorununuz var ve oksijen sensöründen kaynaklanmıyor demektir.

P2108 Ford 5.4L zengin durumuna ne sebep oluyor?

Basit, en büyük sensöre bakın

Bir kütle hava akış sensörü motora gelen havanın miktarını ve yoğunluğunu algılar

Hava/yakıt karışımını kontrol eder: manifold hava akışı sensörü (MAF). MAF bilgisayara tam olarak ne kadar hava girdiğini söyler. Sadece hava miktarını değil, aynı zamanda havanın yoğunluğunu da. Tarama aletiniz MAF sensörü okumasını saniyede gram olarak bildirir.

Rölantideki MAF sensörü okumaları motor boyutuyla yakından eşleşmelidir. 5,4 motorda MAF okuması yaklaşık 5,4 gram/saniye olmalıdır. Genel olarak doğrusal bir artış söz konusudur; RPMS'yi 1.200'e çıkarırsanız MAF yaklaşık 10,8 gram/saniye ve 2.400 RPMS'de 21,5 gram/saniye okumalıdır.

MAF sensörü değerleriniz eşleşmiyorsa, soruna neden olan oksijen sensörü değil MAF'tır.

Kötü MAF okumalarına ne sebep olur?

MAF sensörü sıcak kablosunda çamur birikmesi

MAF süzgecini tıkayan döküntüler (varsa)

Kötü MAF sensörü

MAF sensörünü MAF sensör temizleyicisi kullanarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. MAF sensörünün nasıl temizleneceği hakkında bilgi için bu gönderiye bakın. Ancak kötü okumalar devam ederse, MAF sensörünü değiştirin.

Kötü bir MAF, P2108 Ford 5.4L arıza kodlarının en yaygın nedenidir. MAF'ı değiştirdikten sonra, daha iyi MAF sensörü okumalarıyla yeni bir başlangıç yapabilmesi için tüm uyarlanabilir belleği ve yakıt trim verilerini bilgisayardan temizlemek üzere akü kablolarını en az 15 dakika süreyle ayırın.

©, 2017

Başa dön