P1768 Acura

P1768 Acura diyagnozu ve onarımı

P1768 Acura sorun kodunu düzeltme

1990'ların sonunda kullanılan Acura M5DA otomatik şanzıman

M5DA otomatik şanzıman

3,5L motora sahip Acura araçları. M5DA şanzıman güç aktarım kontrol modülü (PCM) tarafından kontrol edilir. P1768 Acura arıza kodu Lineer Solenoid olarak tanımlanır. PCM bir solenoid sorunu tespit ettiğinde "D" göstergesi yanıp söner.

Acura M5DA otomatik şanzıman sorun kodları

Acura M5DA otomatik şanzıman 12 farklı arıza koduna kadar ayarlayabilir:

P0715 Arızalı Ana Mil Hız Sensörü Transaksın vites değiştirirken sert bir şekilde sarsılmasına neden olur

P0720 Arızalı Karşı Mil Hız Sensörü kilitleme debriyajının kavramamasına neden olur

P0730 Arızalı Vites Kontrol Sistemi vites değiştirememeye veya şanzımanın 1. veya 4. viteste takılı kalmasına neden olur.

P0740 Arızalı Kilitleme Kontrol Sistemi kilitleme debriyajının devreye girmemesine VEYA devrede kalmasına neden olarak dengesiz motor rölantisine yol açar

P0753 Arızalı Vites Kontrol Solenoidi "A" şanzımanın 4. viteste kalmasına neden olur, vites değiştirmez

1.-4., 2.-4. veya 2.-3. Vitesler dışında

P0758 Arızalı Vites Kontrol Solenoidi "B" şanzımanın 1. veya 4. viteste kalmasına neden olur.

P1705 Arızalı A/T Vites Konum Şalteri kilitleme debriyajının devreye girmemesine neden olarak 2. veya 4. vitesler dışında vites değiştirilememesine yol açar.

P1706 Arızalı A/T Vites Konum Şalteri kilitleme debriyajının devreye girmemesine veya devreye girip sonra devreden çıkmasına neden olur, 2. veya 4. vitesler dışında vites değiştirilememesine yol açar.

P1753/1 Arızalı Kilitleme Kontrolü Solenoidi "A" kilitleme kavramasının devreye girmemesine neden olarak dengesiz rölantiye yol açar.

P1758 Arızalı Kilitleme Kontrolü Solenoidi "B" kilitleme kavramasının devreye girmemesine neden olur

P1768/16 Yanıp Sönüyor Arızalı Lineer Solenoid vites değiştirirken transaksın sert bir şekilde sarsılmasına ve debriyajın kilitlenerek kavramamasına neden olur

P1791 Arızalı Araç Hız Sensörü kilitleme debriyajının kavramamasına neden olur

Acura M5DA otomatik şanzıman girişleri

Acura PCM, vites değişimini belirlemek için bu sensörlerden gelen girdileri alır

- Fren lambası Şalteri - PCM'ye araç frenlemesini gösteren giriş sinyali gönderir. Fren lambası şalteri fren pedalı desteği üzerinde bulunur.

- Karşı Mil Hız Sensörü - PCM'ye bir karşı mil hız sinyali gönderir. Karşı mil hız sensörü transaksta bulunur.

- Motor Soğutma Suyu Sıcaklık (ECT) Sensörü - PCM'ye motor soğutma suyu sıcaklığını gösteren giriş sinyali gönderir. ECT sensörü soğutma suyu borusunda, gaz kelebeği gövdesinin yanında bulunur ve kablo demeti konnektöründe bir Kırmızı/Beyaz kablo ve Yeşil/Mavi kablo içerir.

- Motor devri - PCM'ye gönderilen motor devri sinyali ile belirlenir.

- Vites Konum Sensörü - vites kolunun konumunu göstermek için A/T vites konum anahtarı tarafından PCM'ye gönderilir. A/T vites konum anahtarı transaksın sürücü tarafına monte edilmiştir.

- Ana mil Hız Sensörü - PCM'ye bir ana mil hız sinyali gönderir. Ana mil hız sensörü transaksta bulunur.

- Gaz Kelebeği Konum (TP) Sensörü - gaz kelebeği konumunu göstermek için PCM'ye giriş sinyali gönderir. TP sensörü gaz kelebeği gövdesine monte edilmiştir.

- Araç Hız Sensörü (VSS) - araç hızını göstermek için PCM'ye giriş sinyali gönderir. Sensör diferansiyel grubunun üstünde bulunur.

P1768'i düzeltmek için Lineer Solenoidi test edin

1. IGN kapalıyken, 4 pimli vites değiştirme kontrolü/lineer solenoid valf kablo demeti soketini ayırın.

2. Bir DVOM metre kullanarak, solenoid valf terminalleri No. 3 (Kırmızı kablo) ve No. 4 (Beyaz kablo) arasındaki direnci kontrol edin. Direnç yaklaşık 5 ohm ise, sonraki adıma geçin. Direnç yaklaşık 5 ohm değilse, lineer solenoidi değiştirin.

3. PCM kablo demeti konnektörü "E "yi (26 pimli) ayırın. DVOM kullanarak toprak ile PCM kablo demeti konnektörü "E" terminali No. 16 (Beyaz kablo), ardından terminal No. 3 (Kırmızı kablo) arasındaki sürekliliği kontrol edin. Süreklilik yoksa, sonraki adıma geçin. Süreklilik varsa, PCM kablo demeti konnektörü "E" terminalleri No. 3 ve 16 ile lineer solenoid arasındaki kısa devreyi onarın.

4. Vites değiştirme kontrolü/lineer solenoid valf kablo demeti konnektörünü yeniden bağlayın. PCM kablo demeti konnektörü "E" terminalleri No. 3 ve 16 arasındaki direnci kontrol edin. Direnç yaklaşık 5 ohm değilse, sonraki adıma geçin. Direnç yaklaşık 5 ohm ise, PCM kablo demeti konnektörü "E" terminalleri No. 3 ve 16 ile lineer solenoid arasındaki gevşek terminali veya devredeki açıklığı onarın.

5. PCM kablo demeti konnektörü "A" (26 pimli) ve konnektör "E "yi (26 pimli) ayırın. 6. Kontağı açın. PCM kablo demeti konnektörü "A" terminal No. 26 (Kahverengi/Siyah kablo) ile konnektör "E" terminal No. 1 (Siyah/Sarı kablo) arasındaki voltajı kontrol edin. Voltaj varsa, sonraki adıma geçin. Voltaj yoksa, PCM kablo demeti konnektörü "E" terminal No. 1 ile kaput altı arasındaki devrede açık devre olup olmadığını kontrol edin.sigorta/röle kutusu.

6. PCM konnektörlerinin gevşek olup olmadığını kontrol edin. Gerekiyorsa onarın. Konnektörler sağlamsa, iyi olduğu bilinen bir PCM ile değiştirin ve sistemi tekrar kontrol edin. Belirti veya sorun ortadan kalkarsa, orijinal PCM'yi değiştirin.

M5DA otomatik şanzıman. Lineer Solenoid

©, 2017

Başa dön