P1259 VTEC Arızası

P1259 VTEC Arızasını diyagnoz etme ve düzeltme

P1259 VTEC arızası sorun koduna sahipseniz, sorunu çözmek için kontrol etmeniz gerekenlerin listesi aşağıda verilmiştir.

P1259 VTEC arıza kodunun anlaşılması

Honda, supap zamanlamasını ilerletmek veya geciktirmek için değişken bir supap zamanlama mekanizması kullanır. VTEC mekanizması motorun yağ basıncı tarafından tahrik edilir. Bilgisayar zamanlamanın ilerletileceğini veya geciktirileceğini belirler ve ardından bir solenoidi palslar

VTEC solenoidi

Honda, yağ galerisi basıncını tespit etmek için bir VTEC basınç anahtarı takar ve bu basınca bağlı olarak bilgisayar solenoidin ne kadar süreyle açılıp kapanacağını belirler. Bilgisayar, valf zamanlamasında bir değişiklik komutu verdikten sonra amaçlanan sonucu algılamazsa bir P1259 VTEC arıza kodu ayarlanacaktır.

Uygun yağ viskozitesi VTEC motorlar için kritik öneme sahiptir

Honda doğru yağ viskozitesini kullandığınızı varsayar. Daha ağır veya daha hafif bir yağ kullanırsanız, VTEC mekanizmasının çalışmasını değiştirebilir ve P1259 arıza koduna neden olabilir.

VTEC motorda düzenli yağ değişimi kritik önem taşır

VTEC fazlama cihazı, çamur ve parçacıkların mekanizmaya zarar vermesini önlemek için bir filtre süzgeci içerir. Yağ değişimleri arasında çok uzun süre geçerse, çamur birikir ve filtre süzgecini tıkar. Bu da VTEC mekanizmasını aç bırakır ve P1259 VTEC arıza koduna neden olabilir.

Yüksek kaliteli yağ filtreleri VTEC motorlarda kritik öneme sahiptir

Tıpkı uygun yağ viskozitesi gibi, bir VTEC motoru da yağdaki kirleri temizlemek için yüksek kaliteli bir yağ filtresi gerektirir. Birçok hızlı tip yağ değişim yeri mevcut en ucuz filtreleri kullanır ve bu filtreler, özellikle sentetik yağ ve uzatılmış yağ değişim aralıkları kullanıyorsanız, yağ değişimleri arasında yeterince uzun süre dayanmayabilir.

P1259 VTEC arızası nasıl giderilir

Bilgisayar yağ basıncı şalterinden elde edilen yağ basıncını kullandığından, yağ galerisinin yerine mekanik bir gösterge takmadan önce tarama aletinizde yağ basıncı okumasını okumak her zaman iyi bir fikirdir. Sensör ve gösterge okumaları eşleşiyorsa, yağ basıncı sensörü şalteri iyidir.

Ardından, VTEC solenoidini kontrol edin. İyi topraklama ve güç olup olmadığını kontrol edin. Ardından solenoid direncini ve yağ akışını kontrol edin. Bazı atölyeler, zayıf topraklamanın solenoidin VTEC mekanizmasına uygun yağ basıncı sağlamak için yeterince uzun süre açılmasını engellediğini tespit etmiştir.

Solenoid kontrol edilirse ve VTEC mekanizmasında uygun yağ basıncınız varsa, mekanizmayı çıkarın ve filtre süzgecini kontrol edin.

Çamur birikmesi, P1259 VTEC arıza kodunun en yaygın nedenidir. VTEC mekanizmasını değiştirmeden önce yukarıdakilerin tümünü kontrol edin

©, 2015

Başa dön