P0152 oksijen sensörü

P0152 oksijen sensörü kodunu düzeltin

P0152 Oksijen Sensörü Devresi Yüksek Voltaj (Bank 2 Sensör 1) arıza kodu oldukça yaygın bir koddur. Ve tüm arıza kodlarında olduğu gibi, sensörün adı açıklamanın bir parçası olduğu için, bu otomatik olarak sensörün kötü olduğu anlamına gelmez. Aslında, sensör doğruyu söylüyor olabilir ve gerçek sorun bir vakum kaçağı veya sızıntı yapan bir yakıt enjektörü olabilir ve genellikle de öyledir.otomatik olarak yeni bir oksijen sensörü takın.

Oksijen Sensörü

Oksijen sensörlerinden bahsetmişken, yeni teknolojiye alışsanız iyi olur. Yeni sensörler Geniş Bant Oksijen Sensörleri, Geniş Aralıklı Hava Yakıt (WRAF) sensörleri veya Hava/Yakıt Sensörleri (A/F) olarak adlandırılıyor. Burada sadece anlambilimden bahsetmiyoruz. Bu sensörlerin çalışma şekillerinde gerçekten bir fark var.

Eski tip sensörler kendi voltajlarını üretir

Eski tip oksijen sensörleri tam anlamıyla voltaj üreteçleridir. Başka bir deyişle, egzoz akışındaki oksijen içeriği ile atmosferdeki oksijen içeriği arasındaki farka bağlı olarak kendi voltajlarını üretirler. Voltaj 0,1 ila 0,95 volt arasında değişir ve 0,45 voltluk orta nokta geçiş noktası olarak işlev görür. Sensör 0,45 voltun altında bir voltaj bildirirse, PCM bunu şu şekilde yorumlarAncak, hiçbir bilgisayar araç hareket halindeyken doğru yakıt miktarını doğru bir şekilde hesaplayamaz - çok fazla değişken vardır. Her zaman gaz pedalını hareket ettirirsiniz, araç yokuş yukarı ve aşağı gider ve bu nedenle yakıt ihtiyaçları her zaman değişir. Oksijen sensörü egzoz akışında bulunduğundan, her zaman PCM'nin ne kadar iyi yaptığını ölçerPCM, yakıt enjektörünün AÇIK ve KAPALI zamanlarını sürekli değiştirerek ve oksijen sensörü çapraz sayımlarını izleyerek, emisyon dostu bir okuma elde etmek için "hata penceresini" daraltır. Ve PCM bu hesaplamalardan "öğrenir" ve bu öğrenme sürecine dayalı olarak kısa ve uzun vadeli yakıt ayarlarını ayarlar.

Geniş Bant Oksijen Sensörleri Farklı Çalışır

Geniş Bant Sensörleri farklıdır çünkü kendi voltajlarını üretmezler. PCM'den giriş voltajı alırlar. Referans voltajı araç üreticisine göre değişir (Toyota A/F sensörleri için 3,3 volt ve Bosch ve GM Geniş Bant Sensörleri için 2,6 volt sadece iki örnektir). Geniş Bant Sensörleri hala zengin ve fakir arasındaki salınımı görür, ancak bunu PCM'ye çapraz sayımlar olarak bildirmezler.Bunun yerine, dahili devre PCM'ye giden çıkış voltajını değiştirir.

İkisinde de ısıtıcı var

Algılama elemanlarının oksijen seviyelerine yanıt verebilmesi için ısınmaları gerekir. Bu nedenle sensörlerde dahili bir ısıtıcı bobin bulunur. Hem geleneksel hem de Geniş Bant Sensörlerde bir ısıtma devresi bulunur. Tıpkı eski modellerde olduğu gibi yeni Geniş Bant Sensörlerde de toprağa kısa devre koşulları ve arızalı ısıtıcılar oluşabilir.

Kirlenme ve sızıntılar

Eski tip sensörler gibi Geniş Bant Sensörler de motor yağı, soğutma sıvısı, sülfür ve silikondan kaynaklanan fosfor ile kirlenebilir. Ayrıca, atmosferik havanın egzoz akışına girmesine izin veren egzoz kaçakları tarafından da kolayca kandırılabilirler.

Geniş bant O2 sensörü veya A/F sensörü arızalandığında, semptomlar geleneksel oksijen sensörüyle hemen hemen aynıdır: Motor zengin çalışabilir, yakıt ekonomisi kötü olabilir ve normalden daha yüksek karbon seviyeleri üretebilir

egzozdaki monoksit (CO).

Sorunun nedenleri de aynı olabilir - kötü kablo bağlantıları veya arızalı ısıtıcı devresi rölesi veya bir kablo arızası, sızdıran egzoz manifoldu contası veya sızdıran egzoz valfleri.

Çoğu profesyonel sensörün çalışmasını tarama aleti ile kontrol eder. Ancak dijital voltmetre ile yapabileceğiniz bazı kontroller vardır. Örneğin, sensörün voltaj referans hattına seri olarak bir DVOM multimetre bağlayabilirsiniz (doğru bağlantı için bir kablo şemasına bakın). Siyah negatif ucu referans kablosunun sensör ucuna ve kırmızı pozitif ucu kablonun PCM ucuna bağlayın.Ardından ölçüm cihazı, hava/yakıt karışımı fakirse voltajda bir artış (referans voltajın üzerinde) veya karışım zenginken voltajda bir düşüş (referans voltajın altında) göstermelidir.

Dikkatli ol:

Honda'nın 5 telli "Yalın Hava Yakıt" (LAF) sensörü özel bir kalibrasyon içerir

Konektördeki direnç. Konektör hasar görmüşse veya yağ ile kirlenmişse direnç değeri kapalı olacaktır.

Saturn ayrıca geniş bant O2 sensörü konnektöründe (pim 1 & 6) bir direnç kullanır. Direnç tipik olarak 30 ila 300 ohm'dur. PCM tarafından sağlanan referans voltajı 2,4 ila 2,6 volttur.

Bir O2 sensörü, geniş bant O2 sensörü veya A/F sensörü soğutma sıvısı kirlenmesi nedeniyle arızalanırsa, temel nedeni onarmadan sensörü değiştirmeyin, aksi takdirde yeni sensör de aynı kaderi paylaşır.

© 2012

Başa dön