P0151 sorun kodu

P0151 Hata Kodu - Ne test edilmeli ve nasıl düzeltilmeli

P0151 02 Sensör Devresi Düşük Voltajının (Bank 2 Sensör I) olası nedenleri

Bu olası nedenleri kontrol edin ÖNCE Oksijen sensörünün değiştirilmesi

Bir egzoz kaçağı P0151 arıza koduna neden olabilir

1) Bir egzoz kaçağı egzoza çok fazla dış hava girmesine neden olarak oksijen sensörünün çok fazla oksijen görmesine neden olabilir. POST egzoz kaçağını nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için.

Bir vakum kaçağı veya hava kanalı sızıntısı P0151'e neden olabilir

2) Motorda bir vakum kaçağı var, motora çok fazla ölçülmemiş hava girmesine izin veriyor, bu da egzoz akışında çok fazla oksijene neden oluyor.

3) Hava filtresi kutusundan gaz kelebeği gövdesine giden hava kanalında, motora çok fazla ölçülmemiş hava girmesine izin veren ve egzoz akışında çok fazla oksijene neden olan bir yırtık veya delik vardır.

Düşük yakıt basıncı veya tıkalı yakıt enjektörleri P0151 oksijen sensörü koduna neden olabilir

4) Yakıt basıncı çok düşükse yanma odasına yeterli yakıt girmez. Yanma erken sona erer çünkü yakıt tükenmiştir ve egzozda çok fazla oksijen kalır.

3) Yakıt enjektör(ler)i tıkalı olduğundan yanma odasına yeterli yakıt girmiyor. Yakıt tükendiği için yanma erken bitiyor ve egzozda çok fazla oksijen kalıyor

Kablo tesisatı sorunları P0151'e neden olabilir

4) Bir kablo demeti veya konnektör sorunu, oksijen sensörünün ECM'ye doğru voltajı göndermesini engelliyor.

Arızalı bir oksijen sensörü P0151 kodu oluşturabilir

5) Sensör arızalandı.

P0151 belirtileri

Motor Kontrol Işığı yanıyor

Güçten yoksun

Kötü gaz kilometre performansı

Oksijen sensörleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Motor Kontrol Modülü (ECM) ısıtmalı oksijen sensörünü (HO2S) iki amaç için kullanır: 1) Katalitik konvertörün yukarısına yerleştirildiğinde, oksijen sensörü veya hava yakıt oranı sensörü yakıt kontrolü için kullanılır. 2) Katalitik konvertörden sonra yerleştirildiğinde, sensör katalizör verimliliğini izlemek için kullanılır. Aşağı akış sensörü yakıt kontrolü için kullanılmaz

Oksijen sensörü nasıl çalışır?

HO2S, çevredeki havanın oksijen içeriği ile egzoz akışındaki oksijen içeriğini karşılaştırır. Eski tip oksijen sensörlerinde diferansiyel voltaj üretir ancak daha yeni hava yakıt oranı sensörlerinin çalışması için voltaj gerekir.

HO2S'nin doğru okuma yapabilmesi için yaklaşık 600°F'ye ulaşması gerekir. Egzoz, seyir halindeyken HO2S'yi bu sıcaklığa kadar ısıtabilir, ancak rölantide veya kışın sıcaklığı koruyamayabilir. Bu nedenle HO2S sensörü, sıcaklığı korumak ve sensörün okuma yapması için gereken süreyi azaltmak için dahili bir ısıtıcı içerir.

Bank 2'de sürekli düşük voltaj olması sensörün çok fazla oksijen gördüğü ve egzoz karışımının değişmediği anlamına gelir. ECM düşük voltajı düzeltmek için karışıma daha fazla yakıt ekleyerek durumu düzeltmeye çalıştıktan ve düşük voltaj devam ettikten sonra kod oluşur.

P0151 kodunu ayarlamak için gereken kriterler

Otomobil üreticileri, ECM'nin bu arıza kodunu ayarlayabilmesi için belirli parametrelerin karşılanmasını gerektirir. Bu kriterlere ETKİNLEŞTİRME KRİTERLERİ denir. GM'nin P0151 kodu için etkinleştirme kriterlerine bir örnek

ECM kapalı döngü durumunda olmalıdır

Ateşleme voltajı 10-18 volt arasında olmalıdır.

Yakıt Alkol İçeriği yüzde 90'dan az olmalıdır.

Kalan Yakıt Deposu Seviyesi parametresi yüzde 10'dan fazladır.

Gaz kelebeği konumu belirtilen açı parametresi rölantide gözlemlenen değerden yüzde 3-70 arasında daha fazladır.

Yukarıdaki koşullar 2 saniye boyunca karşılanır.

Bu diyagnoz yukarıdaki koşullar karşılandığında sürekli olarak çalışır.

Bu kriterlerin tümü karşılanırsa, HO2S voltajı 165 saniye boyunca 200 mV'den düşükse GM ECM P0151 kodunu ayarlayacaktır. Diğer araç markaları ve modelleri başka voltajlar veya zaman periyotları seçebilir.

Başa dön