P0109

Onarım kodu P0109 Manifold Mutlak Basıncı/Barometrik Basınç Devresi Aralıklı

Manifold Mutlak Basınç sensörü/Barometrik Basınç Sensörü (MAP/BARO), hava yakıt oranını belirlemek için kullanılan bir "hız yoğunluğu" yöntemidir. Sensör, gaz kelebeğinin ne kadar açık olduğuna bağlı olarak değişen emme manifoldu vakumunu ölçer. Bununla birlikte, pistonlar aşağı strokta bir vakum çekerken, dış barometrik basınç da havayı silindire iter. Bu nedenle sensör aslında iki okuma alır - biri motor çalışmadan önce (barometre basıncı) ve diğeri motor çalıştıktan sonra. Motor çalıştıktan sonra, bilgisayar, hava yakıt karışımlarını motorun çalışma hızına uyacak şekilde değiştirmek için MAP'den gelen değişen voltajı sürekli olarak izler.Yükle.

Sensör bilgisayardan ve topraktan bir referans voltajı alır.

MAP sensörünün türüne bağlı olarak, geri dönen voltajı değiştirebilir veya bilgisayara geri dijital bir kare dalga üretebilir.

Dijital bir multimetre ile doğru barometrik basınç okumaları için bir MAP sensörünü test edebilirsiniz. Bu, test konumunuzdaki rakıma bağlı olarak bir GM sensörü için tipik bir voltaj değerleri tablosudur.

MAP'yi çalışırken de test edebilirsiniz. Emme manifolduna bir vakum göstergesi bağlayın ve göstergedeki değeri MAP sensöründen aldığınız voltaj değeriyle karşılaştırın.

P0109 kodu, bilgisayarın aralıklı bir değer tespit ettiği anlamına gelir.

MAP sensörü sinyalinin belirtilen aralığın dışında olmasına neden olabilecek sorunlar:

- Sızdıran EGR valfi

- Vakum sızıntıları

- Kirli yakıt enjektörleri

- Yanlış yakıt basıncı

- Düşük motor kompresyonu

- Ateşleme kaçırma

- Emme supaplarında karbon birikintileri

- Valf sorunları

Motorda düşük manifold vakumuna neden olan bir sorun varsa MAP sensörü sinyalinin normal olmasını beklemeyin.

© 2012

Başa dön