P0103 sorun kodu

P0103 arıza koduna ne sebep olur?

P0103 yakıt hacim regülatörü kontrol devresi yüksek

P0103 arıza kodu iki şekilde tanımlanabilir: P0103 yakıt hacim regülatörü kontrol devresi yüksek veya P0103 - Kütle Hava Akışı (MAF) Devresi Yüksek Giriş. Kütle Hava Akışı Sensörü (MAF), hava yoğunluğunu belirleyerek sıcaklığı ve hacmi ölçer. Bilgisayar, hava yoğunluğu değerini kullanarak havaya ne kadar yakıt ekleneceğini belirleyebilir.

Analog ve dijital olmak üzere iki temel MAF sensörü tasarımı vardır. Dijital tarzda genellikle üç kablo kullanılır - 12 volt güç, toprak ve dijital açma/kapama sinyalini bilgisayara taşımak için üçüncü bir kablo. Açma/kapama sinyali, MAF'tan geçen hava akışı miktarına bağlı olarak frekansta değişiklik gösterir. Dijital bir MAF'ı test etmek için bir otomotiv dürbününe ihtiyacınız vardır.

Analog tasarımda, MAF değişken bir voltaj verir. Bu sensörlerde beş kabloya kadar olabilir. Bu sensörler bilgisayar güvenli bir test ışığı ile test edilebilir.

P0103 kodu, bilgisayarın MAF'tan dönen bir değerin izin verilen aralığın dışında veya çok yüksek olduğunu tespit ettiği anlamına gelir.

P0103 arıza koduna ne sebep olur?

- MAF sensörü ekranı tıkalı

- MAF devresi VPWR'ye kısa devre

- Hasarlı MAF sensörü

- Hasarlı PCM

P0103 arıza kodunu diyagnoz etme

Giriş kablosunda akü voltajını kontrol edin. PCM'ye giden toprak kablosunda iyi topraklama olup olmadığını kontrol edin. Her ikisinde de kötü bir test elde ederseniz, muhtemelen arızayı bulmuşsunuzdur. İyiyse, anahtarı ÇALIŞTIR konumuna getirin ve üreticinin kullandığı sensör tipine bağlı olarak bir dijital metre veya kapsam kullanarak MAF sensörü sinyal kablosunu geri problayın. Kabul edilebilir okumalar için bir atölye kılavuzuna bakın.

© 2012

Kaydet

Başa dön