Otomatik AC orifis tüp sistemi üzerinde ısı yükü testi

Otomatik AC orifis tüp sisteminde ısı yükü testi nasıl yapılır

Neden soğutmadığını öğrenmek için aracınızın klimasında maksimum ısı yükü testi yapın. Isı yükü testinizden doğru sonuçlar almak için kondenser, evaporatör ve hava kanalı sıcaklıklarını test etmeniz gerekir.

Maksimum ısı yükü testi yapmak için dijital bir okuma termometresine ve bir sıcaklık probuna ihtiyacınız olacaktır. Ucuz seçeneklerden biri AGPtek Çift İki Kanallı Dijital Termometre 2 K-Tipi Termokupl Sensörüdür.

İki termokupllu dijital sıcaklık ölçer

ve bir PYLE Meters PCTL01 Boru Kelepçesi Sıcaklık Ucu

Kelepçe sıcaklık sensörü

Bu termometrelerle soğutma şarjının seviyesini, evaporatör ve kondenserin çalışmasını ve hortumlardaki kısıtlamaları kontrol edebilirsiniz. Hey, bu testleri yapan bir atölyenin maliyetinden tasarruf etmek istiyorsanız, sadece doğru araçlara sahip olmanız veya bunlara erişiminiz olması gerekir, bu yüzden sızlanmayı bırakın. Aracınızın klima sistemini tamir etmek için ucuz bir sihirli mermi yoktur.

Isı yükü testini ayarlama

1) Aracı dışarıda doğrudan güneş ışığı altında park edin

2) Tüm kapı ve pencereleri açın

3) Motoru çalıştırın ve tam çalışma sıcaklığına kadar çalıştırın

4) Motorun rölantide çalışmasına izin verin

5) AC'yi MAX olarak ayarlayın

6) Üfleyiciyi Yüksek'e ayarlayın

Açmak için aşağıdaki PDF'e tıklayın

Tam boyutlu PDF dosyasını yeni pencerede açmak için resmin üzerine tıklayın

Kondenser sıcaklık testi ile başlayın

Sıcaklık probunuzu kondenser serpantini üzerindeki giriş A ve çıkış B borularına kelepçeleyin. Bu test kondenser tarafından ne kadar ısı uzaklaştırıldığını belirler. Kondenser serpantini en az 20° ve en fazla 50°F uzaklaştırmalıdır. Çıkış B değerini giriş A değerinden çıkarın.

Giriş ve çıkış arasındaki sıcaklık farkı 20°F'den azsa, olası nedenler şunlardır:

- Kondenser bobini boyunca zayıf hava akışı.

- Bobin kanatlarını tıkayan döküntüler. Kondenser bobinini temizleyin.

- Kondenser boyunca yanlış hava akışı. Kondenser fanının düzgün çalışıp çalışmadığını (elektrikli ise) veya - mekanik radyatör fanı kullanılıyorsa fan kavramasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

- Kırık veya eksik fan davlumbazı veya contası olup olmadığını kontrol edin

- Sistem aşırı şarj edilmiş

Bir otomatik AC orifis tüp sisteminde Isı yükü testi 50°F'den fazlaysa olası nedenler aşağıda verilmiştir:

- Sistemde hava var. Tahliye edin ve en az 45 dakika vakum çekin.

- Sistemin şarjı düşük.

- Kondenser bobininde kısıtlama - çamur, çok fazla yağ, sıkışmış boru nedeniyle mekanik kısıtlama

Ardından bir evaporatör sıcaklık testi yapın

Sıcaklık probunuzu yüksek basınç hattına ve C ve D'deki evaporatör serpantinine giren ve çıkan emme hattına kelepçeleyin. Emme hattının sıcaklığını ölçün ve yüksek basınç hattıyla karşılaştırın. Sıcaklık her iki hatta da aynı olmalıdır. Soğutucu akışkan evaporatörde ısı kazanmamalıdır. Evaporatördeki ısı kaybı sıvıyı kaynatmaya yetecek kadar olmalıdır.Ancak, 5°'lik bir tolerans vardır.

Emme hattı sıcaklığı, yüksek basınç hattının sıcaklığından 5°'den fazla daha sıcaksa, aşırı ısı kazanıyor demektir. Bu, düşük sistem şarjının veya kısıtlı bir orifis tüpünün işaretidir. Düşük şarjlı bir sistemde, soğutucu akışkan orifis tüpünden serbest bırakıldığında hemen kaynar ve dönüşüm (sıvıdan gaza) noktasının ötesinde ısı almaya devam eder. Gaz sadecedaha sıcaktır, ancak gaz soğutucu akışkan yağını kompresöre geri taşımaz. Yağ evaporatörün dibinde birikerek kompresörü aç bırakır ve arızalanmasına neden olur.

Emme hattı sıcaklığı yüksek basınç hattı sıcaklığından 5°'den daha soğuksa, bu durum sistemin aşırı şarj edildiğini veya orifis tüpünün yanlış olduğunu gösterir. Ya da ciddi bir yetersiz şarj durumunu da gösterebilir. Aşırı şarj edilmiş bir sistemde, aşırı soğutucu akışkan evaporatöre taşar ve evaporatör serpantininden çıkarken bir gaza dönüşür. Soğutucu akışkan ısıyı borudan çekerkaputun altında, emme hattında don birikmesine neden olur.

Düşük şarj durumunda, soğutucu akışkanın hızlı buharlaşması nedeniyle evaporatör serpantininin giriş tarafı çok hızlı bir şekilde çok soğuk olur. Hava akışındaki yüksek nem, evaporatör serpantininin alt kısmına yakın bir yerde buz birikmesine neden olabilir. Buz oluştukça, soğutucu akışkanın hala sıvı halde olduğu noktaya kadar ısı giderme işlemi evaporatör serpantininin daha üst kısımlarında gerçekleşirBu noktada hala ısıyı uzaklaştırıyor ve çok daha soğuk bir emme hattı sıcaklığına neden oluyor.

Son olarak, ortam sıcaklığına karşı bir kanal testi yapın t

Ortam sıcaklığını ızgaranın 3 ft. önünde ölçün. Radyo veya TV sıcaklık okumalarını KULLANMAYIN. Ardından, orta kanaldaki hava sıcaklığını ölçün.

Düzgün çalışan bir sistem, bu maksimum stres testi altında ortam havasından en az 30°F ısıyı uzaklaştırabilmelidir. Sistem maksimum stres testini geçerse, pencereler kapalıyken sürüş yaparken daha iyi sonuçlar alırsınız.

©, 2013

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Başa dön