Motorlardaki karbon birikimini temizleyin

Motorlarda karbon birikimi nasıl temizlenir

Motorlardaki karbon birikimi hem port enjeksiyonlu hem de doğrudan enjeksiyonlu motorlarda her türlü soruna neden olabilir. Karbon birikimi yanma odasındaysa, normal hava akışını bozarak türbülansa neden olur. Bu türbülans, hava ve yakıtın eşit olmayan bir şekilde karışmasına neden olur, bu da zengin ve fakir karışım alanlarına sahip olacağınız anlamına gelir. Karışım buji tarafından ateşlendiğinde, sonuç düzensiz bir alevdirBu da yanma odasında sıcak noktalar oluşturarak daha fazla karbon birikimi sorunu yaratır.

Üst Kademe Gaz

Top Tier gazda bulunan yakıt enjektörü temizleyicileri, karbon birikintilerini oluştukları oranda gidermelidir. Ancak enjektör ucunun yanma odasının içinde bulunduğu doğrudan enjeksiyonlu motorların tasarımı bu dengeyi bozabilir.

Doğrudan enjeksiyonlu motorlar karbon birikimi sorunlarına daha yatkındır

Port enjeksiyonlu motorlarda yakıt emme portuna püskürtülür, bu nedenle emme valfi sürekli olarak temizleyici içeren yakıtla yıkanır. Ancak doğrudan enjeksiyonlu bir motorda yakıt doğrudan yanma odasına püskürtülür, bu nedenle emme valflerinin arkası asla temizlenmez.

Doğrudan enjeksiyonlu motorlar daha fakir bir yakıt karışımıyla ateşlenecek şekilde tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, port enjeksiyonlu bir motora göre daha az yakıtla daha fazla enerji üretirler. Teknolojinin dezavantajı, hava/yakıt karışımında hataya çok az yer olmasıdır. Motorda sıcak bir nokta varsa, fakir bir tekleme elde edersiniz.

Emme valfi yanma odasına açıldığından, teklemenin yan ürünleri ile temas eder. Tekleme sırasında, sıcaklıklar tam yanma sırasındaki ile aynı seviyeye ulaşmaz.

Valf üzerinde karbon birikmesi

Yan ürünler emme supabının boynuna yapışarak tortu oluşturabilir. Supabın arkası yakıtla asla temizlenmediğinden, bu supaplar karbon birikimine daha yatkındır ve bu birikim daha fazla tekleme yaratan sıcak noktalara neden olur.

BMW, Audi ve VW motorlarında karbon birikimi

BMW, Audi ve VW diğer markalara kıyasla çok daha fazla karbon birikimi sorunu yaşamaktadır. Aslında GM ve Ford motorları karbon birikimi şikayetlerinin çok azına sahiptir. Bunun nedenini anlamak için öncelikle doğrudan enjeksiyonun nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

Doğrudan enjeksiyon, sıkıştırma stroku sırasında pistonun bulunduğu yere bağlı olarak enjeksiyon basıncını ve damlacık boyutunu değiştirir. Doğrudan enjeksiyon şunları sağlamalıdır

Doğrudan enjeksiyon

İyi bir yanma sağlamak için yeterli yakıt, ancak aynı zamanda nitrojen oksitlerinin oluşumunu azaltmak için yanma odasını soğutmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle bilgisayarlı motor kontrolleri, doğrudan enjeksiyon sistemine sıkıştırma strokunun başlangıcında daha büyük bir dozda büyük damlacıklar vermesini ve ardından strokun sonuna yakın son derece yüksek basınçta (2.000 psi'ye kadar) çok daha küçük damlacıklar vermesini emreder.Daha küçük damlacıklar buharlaşır ve sıkıştırma sonucu oluşan ısının soğutulmasına yardımcı olur.

Doğrudan enjeksiyon sürecini kontrol eden yazılım, sürecin daha fazla karbon birikimine yol açıp açmayacağını belirler. Görünüşe göre BMW, Audi ve VW'nin yazılım tasarımları aşırı karbon birikimine yol açıyor

Motorlardaki karbon birikimini giderin

Karbon birikimi sorunları için dört çözüm vardır.

Öncelikle, aracınızdaki yazılımın güncel olduğundan emin olun. Üreticiler bu tür sorunları çözmek için sürekli güncellemeler yayınlamaktadır. Karbon birikmesi sorunu yaşayan bir BMW, Audi veya VW sahibiyseniz, servisten aracınızın yazılımını güncellemesini isteyin.

İkinci olarak, tüm motorlarda, yakıt enjektör temizleyicileri en yüksek seviyede olduğu için Top Tier gazı doldurduğunuzdan emin olun. Bu, yakıtın enjektörlerden akmasını sağlayacaktır. Top Tier kullanıyorsanız ve hala sorun yaşıyorsanız, gazınıza Chevron Techron gibi bir yakıt enjektör temizleyicisi ekleyin veya bir mağazadan yakıt enjektörü ve silindir temizliği ayarlayın.

Güçlü yakıt enjektörü temizleyicisi, yakıt pompanız devre dışıyken basınçlı bir kaptan çalışan bir motora enjekte edilir. Motor, motorlardaki karbon birikimini gidermek için bu güçlü temizleme kimyasalıyla çalışır.

bir atölye tarafından kullanılanlar, rafta satılanlardan çok daha güçlüdür.

Aracınızda karbon birikmesi sorunu varsa, daha fazla temizlik sağlamak için sık sık yeni bir benzin deposuna bir şişe yakıt enjektörü temizleyicisi ekleyin. En iyi yakıt enjektörü temizleyicileri hakkında daha fazla bilgi için bu yazıya bakın.

Valfler üzerindeki karbon birikimini temizlemek için

Supaplarda karbon birikimi olan doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorlarda tamamen farklı bir yaklaşıma ihtiyacınız vardır. Yakıt enjektör temizleyicilerinin hiçbiri bu tür karbon birikiminde işe yaramaz çünkü yakıt asla supaplara temas etmez.

Bu yüzden temizleyiciyi emme havası kanalından enjekte etmeniz gerekecektir. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar için bu gönderiye bakın.

©, 2017

Kaydet

Kaydet

Başa dön