Malibu göstergeleri kapalı ve direksiyon sert

Malibu göstergeleri kapalı ve direksiyon sertliğini teşhis edin ve onarın

GM, aşağıda listelenen araçlardaki Malibu göstergelerinin kapalı ve direksiyonun sert olması sorununu ele almak için #16-NA-303 numaralı bir servis bülteni yayınladı. Göstergelerin veya tüm gösterge grubunun kapalı olduğunu, radyo ekranının boş olduğunu ve hidrolik direksiyonun sert olduğunu fark edebilirsiniz. Sorun aralıklı veya kalıcı olabilir. Aralıklı olduğunda, genellikle yavaş bir hızda sürerken, örneğin bir dönüş yaparken veyaPark yerinde manevra yaparken. Sorun düşük voltajdan kaynaklanıyor.

Servis bülteni #16-NA-303'ten etkilenen araçlar

Servo direksiyonlu ancak stop/start olmayan 2013-2016 Chevrolet Malibu araçlar.

Düşük voltaj ve Malibu göstergelerinin kapalı ve direksiyonun sert olmasının nedeni

Bu araçlardaki hidrolik direksiyon elektriklidir ve akünüz arızalanırsa, alternatör düşük hızlarda hidrolik direksiyon motoruna tam güç sağlamak için yeterli güç sağlayamayabilir. Düşük rölanti hızlarında ve direksiyon manevralarında sistem voltajındaki dramatik düşüş, sistemin zaten düşük güce sahip olduğu bir zamanda motorun daha fazla akım çekmesine neden olur. Bu güç eksikliği göstergeleri kapatır veyagösterge kümesi, radyo ekranının kararmasına neden olur ve direksiyon hakimiyetini artırır.

Düşük voltajı ve Malibu göstergelerinin kapalı ve direksiyonun sert olmasını düzeltin

Temel sorun akü kutup başlarındaki korozyon, arızalı akü veya arızalı şarj sisteminden kaynaklanır. Aküyü test etmek için öncelikle OnStar yedek aküsüne zarar gelmesini önlemek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz (aracınızda OnStar varsa.

1. Anahtar AÇIK veya aksesuar konumundayken akü terminalini asla ayırmayın. IGN KAPALI konumda olmalıdır.

2. OnStar cihazınız varsa, bu prosedürleri takip etmezseniz sistemin devreye girecek bir yedek bataryası olduğu konusunda uyarılmalıdır. Yedek batarya, araç gücünün kesilmesi durumunda OnStar cihazına acil durum gücü sağlar. Ancak, OnStar yedek bataryası bir kez etkinleştirildiğinde, batarya tamamen bitene kadar boşalmaya devam edecektir. ONSTAR BATARYASI yeniden şarj edilemez veboşaltıldıktan sonra değiştirilmelidir.

3. IGN'yi kapalı konuma getirerek akü kutup başlarını ana aküden ayırırsanız ve Tutulan Aksesuar Gücünün size zaman kazandırmasını beklerseniz, OnStar yedek aküsünü otomatik olarak etkinleştirirsiniz. Bunu önlemek için IGN AÇIK konumdayken sigortayı çekerek OnStar modülünü devre dışı bırakmaya çalışmayın.

4. IGN düğmesini KAPALI konumuna getirin.

5. OnStar sigortasını çıkarın

6. Tutulan Aksesuar Gücü zaman aşımına uğrayana kadar bekleyin VEYA tutulan gücü kapatmak için sürücü kapısını açın.

Akü bağlantısı boyunca bir gerilim düşümü testi yapın

Dijital multimetrenizi MIN/MAX olarak ayarlayın

Bir ucu pozitif akü kelepçesine ve diğer ucu pozitif akü terminaline bağlayın

Motoru çalıştırın

Ölçüm cihazındaki voltajı gözden geçirin. Ekranda 200 milivolttan fazla gösteriliyorsa, çok fazla iç dirence sahip olduğundan akü kablosunu değiştirin. Okunan değer 200 milivolttan azsa, aküyü simüle edilmiş bir yük ve iletkenlik/direnç tarzı akü test cihazı kullanarak test edin. Bir akünün nasıl test edileceğine dair bu yazıya bakın.

©, 2019

Başa dön