Kendi Başınıza Yapabileceğiniz Araç Onarımları

Kendi başınıza yapabileceğiniz dört kolay araba tamiri

Aşınmış silecek lastiklerini değiştirin

Otuz yıl önce atölyeler silecek lastiğinin sadece kauçuk uç kısmını değiştirirdi çünkü aşınan tek parça buydu. Ne yazık ki, uç kısmını değiştirmek tüm silecek lastiği grubunu değiştirmekten daha uzun sürüyor. Bu nedenle atölyeler artık tüm silecek lastiği grubunu değiştiriyor ve bu size her biri 25 dolara kadar mal olabiliyor.

Silecek lastikleri ne zaman değiştirilmeli

- Çizgilenmeye veya gevezelik etmeye başladıklarında

- Silerken ön camınızın bazı kısımlarını atlarlarsa

- Lastik silecek yırtılıyorsa

- Kauçuk kısım aşınmış veya çatlamışsa.

Silecek lastiği grubunun değiştirilmesi bir kendin yap tamiridir

Ön cam silecek lastikleri silecek koluna şu üç popüler yöntemden biriyle takılır: J kancası, yan pim ve süngü. Ancak arka cam silecek lastikleri birçok farklı yöntemden biriyle takılır. Aracınızda hangi bağlantı yöntemi kullanılırsa kullanılsın, değiştirme işlemi sadece kilit açma mandalını etkinleştirmek ve yeni bir lastiği takmaktan ibarettir.

Farklı silecek lastiği türlerinin anlaşılması

En eski tip silecek lastiği yaylı kol olarak adlandırılır. Kauçuk ek parçaya basınç uygulayan birden fazla desteği vardır. Üç tip arasında en ucuz olanıdır, ancak kışın kar ve buzla tıkanma eğilimindedirler.

Kiriş kollu silecek lastiği tek parça yay çeliğinden üretilmiştir, bu nedenle kışın kar veya buzla tıkanmaz. Farklı silecek lastiği stilleri hakkında daha fazla bilgi için bu gönderiye bakın. Farklı silecek lastiği stilleri hakkında daha fazla bilgi için bu gönderiye bakın

Yeni silecek lastikleri için nasıl alışveriş yapılır?

Herhangi bir otomobil yedek parça mağazasından yeni silecek lastikleri satın alabilirsiniz, aynı parçayı çevrimiçi satın almaktan çok daha fazla ödersiniz. İşte harika bir alternatif. Anco ve Trico en büyük iki silecek lastiği üreticisidir. Web sitelerine gidin ve aracınızın silecek parça numaralarını bulmak için araç bilgilerinizi girin. Ardından herhangi bir arama motorunu kullanarak bu parça numaralarını arayın. Benim deneyimime göre, Rockauto.com veamazon.com en ucuz iki kaynaktır. Aracınız için doğru silecek lastiğini bulmak için aşağıdaki Anco ve Trico logolarına tıklayın.

Silecek lastiği montaj videoları

J kancalı silecek lastiğinin adım adım montajı için bu gönderiye bakın. Aracınızda diğer stillerden biri varsa, montaj videoları için üreticinin web sitesini ziyaret edin. Montaj videolarını bulmak için aşağıdaki üretici logolarına tıklayın.

Bulanık farları kendiniz onarın

Modern kompozit far camları polikarbonat plastikten yapılır. Otomobil üreticileri polikarbonatı uçan nesnelerden kaynaklanan kırılmalara karşı oldukça dayanıklı olduğu için seçmiştir. Polikarbonat camların dezavantajı çizilmeye karşı direncinin zayıf olmasıdır. Otomobil üreticileri bunu önlemek için camın ön tarafını çizilmeye karşı dayanıklı şeffaf bir kaplama ile kaplar. Zamanla ve UV ışınlarına maruz kaldığında şeffaf kaplamabozulur ve süt beyazı renge dönüşür, böylece farlarınızın ışık çıkışı azalır. Bu noktada sadece iki seçeneğiniz vardır: mevcut farlarınızı yenilemek veya yenilerini satın almak.

Bulanık farları yenileyin

Bulanık farları yenilemek, yaklaşık bir saat süren ve bir atölyenin ücretinden yaklaşık 80 $ tasarruf etmenizi sağlayan mükemmel bir DIY projesidir. İşlem, eski şeffaf kaplamanın zımparalanmasını, merceğin parlatılmasını ve yeni bir şeffaf kaplama uygulanmasını içerir. Yenileme kitleri yaklaşık 20 $ tutarındadır ve her iki farı da yenilemek için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Adım adım işlem için bu gönderiye bakın.

Pencere raylarını yağlayın

Yan camlarınız hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı hareket etmiyorsa Eskiden olduğu gibi, onları serbest bırakmak için tek gereken birkaç damla yağ spreyi sıkmaktır. Herhangi bir ev merkezinden bir kutu aerosol silikon yağlayıcı veya kuru Teflon yağlayıcı satın alın. Ardından camı indirin ve yağlayıcıyı cam kanallarına püskürtün. Çözücünün buharlaşması için birkaç dakika bekleyin, ardından yağlayıcıyı yaymak için camı birkaç kez yukarı ve aşağı hareket ettirin.

Hava yalıtımını yağlayın

Eski kauçuk ısı yalıtım malzemeleri sıcak yaz günlerinde kapınızın yapışmasına ve yan camlarınızın yapışmasına neden olabilir. Gençleştirmek için tüm kauçuk yüzeylere ince bir silikon tabakası uygulayın. Herhangi bir ev merkezinden bir kutu aerosol silikon yağlayıcı veya kuru Teflon yağlayıcı satın alın. Yağlayıcıyı bir bez üzerine püskürtün ve çözücünün buharlaşması için birkaç dakika bekleyin.kauçuk hava sıyırma.

Motor hava filtresini değiştirin

Hızlı yağ değişimi yapan yerler genellikle kirli göründüğü için motor hava filtrenizi değiştirmenizi önerir. Ancak tek başına görünüm, filtrenizi değiştirme zamanının geldiği anlamına gelmez. Asıl önemli olan, kıvrımların arasına ne kadar kalıntı sıkıştığı ve filtre kıvrımlarının gresle kaplanıp kaplanmadığıdır.

Aşağıdaki resim, uzun zaman önce değiştirilmesi gereken iki motor hava filtresini göstermektedir. Ancak bunun altındaki resim, kıvrımlarında kalıntı veya yüzeyinde yağ/gres bulunmayan "kirli" bir hava filtresini göstermektedir. Bu filtrenin değiştirilmesine gerek yoktur.

Yeni bir motor hava filtresi bulun ve takın

Fram, Wix ve Purolator iyi bilinen ve saygı duyulan motor hava filtresi markalarıdır. Her markanın web sitelerinde ve youtube'da bir parça kataloğu ve kurulum talimatları vardır.

Aracınız için Fram motor hava filtresini burada bulabilirsiniz.

Aracınız için bir Wix motor hava filtresini burada bulabilirsiniz

Başa dön