Kafa Contası Belirtileri, Testleri ve Onarımları

Kafa Contası Belirtileri, Testleri ve Onarımları

Arızalı kafa contası belirtileri

Motor Aşırı Isınıyor - Kafa contası arızalandığında, sıcak yanma gazları soğutma sıvısına sızarak soğutma sistemini tasarım sınırlarının ötesine itebilir. Diğer arızalar aşırı ısınmaya neden olabilir (bozuk radyatör fanı, bozuk radyatör fanı rölesi, tıkalı radyatör, bozuk su pompası) ancak aşırı ısınma durumunu asla göz ardı etmemelisiniz. Sıcaklık göstergeniz tehlikeli bölgeye yükselirse, aracı sürmeyi bırakın veTemel neden tıkalı radyatör veya kötü radyatör fanı gibi küçük bir şeyse ve aracı aşırı ısınmış bir durumda sürmeye devam ederseniz, silindir kapağının eğrilmesine ve sızıntı yapmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda, yeni bir kapak contası için size 1.500 $'a mal olacak bir çekici için 125 $ tasarruf etmiş olursunuz.

Sürekli düşük soğutma sıvısı seviyeleri-Soğutma sıvısı ekledikten sonra soğutma sıvısı seviyeniz düşüyorsa, bir sorununuz var demektir. Sızdıran bir radyatör hortumu kadar basit bir şey olabilir. Ancak, soğutma sıvısının yanma odasına girmesine ve burada hava/yakıt karışımı ile yanmasına izin veren bozulmuş bir kafa contasının işareti de olabilir.

Motor Teklemesi Sızdıran bir kafa contası düzgün yanma için gereken yüksek basınçları tutamaz. Bu da düşük güç, kaba rölanti ve hızlanma sırasında duraksama ile birlikte tekleme durumuna neden olur.

Egzozdan çıkan beyaz duman-Sızdıran conta soğutma sıvısının motora girmesine izin verir ve soğutma sıvısı yanma sırasında buhara dönüşür.

Yağda soğutma sıvısı - Bu diğer semptomlardan daha az yaygındır. Soğutma sıvısı ve yağ geçişi arasındaki kafa contasında bir gedikten kaynaklanır. Aşırı ısınma durumunda bile, silindir kapakları genellikle bu noktada eğilmez. Genellikle silindirin yakınında eğilirler. Bu, soğutma sıvısının yanma odasında yanmasına veya egzozun soğutma sıvısına akmasına neden olur. Bununla birlikte, soğutma sıvısı ve yağ değişimlerini ihmal etmek şunları yapabiliryağ ve soğutma sıvısı geçişi arasında kafa contasının bozulmasına neden olur.

Kafa contası arızasına ne sebep olur?

Aşırı ısınma kafa contalarının patlamasına neden olur

Motorunuz aşırı ısınmış haldeyken araç kullanırsanız, silindir kapağını eğebilir ve kapak contalarını patlatabilirsiniz. Aşırı ısınmaya şunlar neden olur:

Düşük soğutma sıvısı seviyesi - Soğutma sıvısı sızıntısı soğutma sisteminizin düşük çalışmasına neden olur ve bu da aşırı ısınmaya yol açabilir.

Soğutma sıvısı değişimini ihmal etmek - Soğutma sıvısı, radyatörün bozulmasını önleyen korozyon önleyici katkı maddeleri içerir. Soğutma sıvınızı değiştirmezseniz, soğutma sisteminde korozyon birikir ve sistemin soğutma sıvısından ısıyı uzaklaştırma kabiliyetini azaltır.

Tıkalı radyatör kanatçıkları - Soğutucudan ısıyı uzaklaştırmak için havanın radyatör kanatçıkları üzerinden geçmesi gerekir. Böcekler, yapraklar ve diğer kalıntılar kanatçıkları tıkayabilir ve soğutmayı azaltabilir.

Aşınmış su pompası - Bazı araç markaları bu duruma diğerlerinden daha yatkındır. Bazı araç üreticileri su pompalarında plastik pervaneler kullanır ve bu pervaneler zamanla aşınabilir.

Radyatör fan(lar)ı düzgün çalışmıyor - Motor tahrikli radyatör fanı üzerindeki termostatik veya elektrikli kavrama arızalanırsa, yeterli hava çekmez ve bu da aşırı ısınmaya neden olabilir. Elektrikli fanlar ve fan röleleri de arızalanarak motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.

Neden bu kadar çok motorda kafa contası patlaması yaşanıyor?

Bugünlerde neden bu kadar çok kafa contası arızası görüyoruz? İşte temel nedenleri:

- Kaput altında daha az yer ve daha fazla ısı - Son model araçlarda kaput altında daha fazla bileşen gerektiren daha fazla standart özellik vardır ve bu bileşenler sadece yer kaplamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla ısı üretir ve daha yüksek elektrik çıkışı gerektirir. Bu da aracın soğutma sistemine daha fazla yük bindirir.

- Daha uzun ömürlü soğutma sıvısı - Uzun ömürlü soğutma sıvısı, araç sahipleri eskidiğinde gerçekten değiştirdiği sürece harika bir fikirdir. Kanıtlar, araç sahiplerinin soğutma sıvısı değişim aralıklarını büyük ölçüde uzattığını veya tamamen göz ardı ettiğini göstermektedir. Sonuç, motorun genel soğutmasını azaltan ve motorun kafa contasına daha fazla baskı uygulayan soğutma sistemi korozyonudur

- Daha uzun yağ değişim aralıkları-Yine, yağınızı zamanı geldiğinde değiştirdiğiniz sürece harika bir fikir. Ancak kanıtlar, birçok durumda yağ değişiminin ihmal edilmesinin, aşınmış yağdaki asitler ve aşındırıcı maddeler nedeniyle kafa contasının bozulmasına neden olabileceğini göstermektedir.

- Çok hızlı radyatör fanları - Daha küçük radyatörleri ve daha düşük soğutma sistemi kapasitelerini telafi etmek için otomobil üreticileri çok hızlı ve değişken hızlı fanlara yöneldi. Çalıştıkları sürece harika bir fikir. Ancak arızalanmaya başladıklarında ne olur? Araç sahipleri radyatör fanlarının yüksek hızının artık çalışmadığını nasıl anlayabilir?

- Bazı motorlar diğerlerine göre kafa contası arızasına daha yatkındır. Subaru Boxster motoru buna bir örnektir. Aracın bakımını mükemmel bir şekilde yapsanız da kendinizi yeni kafa contaları için büyük bir onarım faturasıyla karşı karşıya bulabilirsiniz. Bu, satın almadan önce bir aracın güvenilirliğini kontrol etmenizin büyük bir nedenidir.

Yirmi yıl önce kafa contaları nadiren arızalanırken şimdi çok daha yüksek oranda arızalanıyor. Bu makalede farklı kafa contası semptomları, testleri ve onarımları ele alınacaktır. Ancak önce kafa contası arızalarının daha sık meydana geldiği bu noktaya nasıl geldiğimize bir göz atalım.

Otuz yıl önce, otomobil üreticileri motor bloklarını ve silindir kapaklarını dökme demirden yapıyorlardı. Ancak gaz kilometresini artırmak için baskı altındaydılar ve bu da araç ağırlığını azaltmaları gerektiği anlamına geliyordu. Yükü hafifletmek için motor bloklarını alüminyumdan yapmaya başladılar. Ne yazık ki, alüminyum motor bloklarını dökme demir silindir kapaklarıyla eşleştirdiler.Çoğu durumda, genişleyen ve büzülen iki metal o kadar çok hareket etti ki, contayı tam anlamıyla sıyırarak sızıntıya neden oldu. Araba üreticileri ve conta üreticileri, farklı genişleme ve büzülme oranlarını kaldırabilecek yeni conta tasarımları bulmak için acele ettiler. Daha sonra, araba üreticileri hem motor hem de conta için alüminyuma geçti.blok ve silindir kapağı, yepyeni bir dizi soruna neden oldu - silindir kapağı-motor bloğu tork sorunları. Otomobil üreticileri buna tork-verim cıvataları (TTY) ile yanıt verdi.

Başlı cıvatayı vermek için tork nedir?

Sıcaklık ve yük değiştiğinde tüm cıvatalar bir dereceye kadar esner Cıvata dişleri ve cıvata kafası değişir. Cıvata çok fazla sıkılırsa, cıvata çok fazla gerilmeye zorlanırsa kırılır. Telafi etmek için cıvatayı az torklarsanız, silindir kapağı ve motor bloğu düzgün bir şekilde eşleşmediği için kapak contası sızıntısı riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle otomobil üreticileri, cıvatanın genleşme, büzülme ve yanma basınçlarını kaldıracağı tam "tatlı noktayı" belirlemek zorunda kaldılarTTY cıvataları bu sorunu çözmüştür. Bir TTY cıvatası takıldığında, belirli bir tork değerine kadar torklanır. Ardından, montajcı cıvatayı belirli sayıda derece döndürerek boyun bölgesinde hafifçe esnemesine neden olur. Bazı durumlarda, otomobil üreticisi cıvatayı maksimum gücüne getirmek, ancak cıvatanın genişlemesine ve büzülmesine izin vermek için üçüncü bir dönüş gerektirir.

Kafa Contası testleri

Yağ çubuğunu kontrol edin - Kafa contası bir soğutma geçidi ile bir yağ geçidi arasında arızalanırsa, soğutma sıvısı kartere sızabilir ve burada motor yağına karışır. Sonuç çikolatalı süt gibi görünür. Kirlenmiş yağ düzgün yağlama yapamaz ve bu durumda sürüşe devam etmek motorunuzu tahrip edebilir.

Soğutma sıvısını kontrol edin: Kafa contası arızası soğutma sıvısına yağ sızmasına neden olursa, radyatörde ve soğutma sıvısı haznesinde yağlı bir tabaka görürsünüz.

Yanma gazı sızıntı testi yapın-Yanma gazı test cihazı radyatörünüze takılır ve mavi bir sıvı ile doldurulur. Egzoz gazları soğutma sıvısına sızıyorsa, sıvı sarıya dönecektir.

Silindir sızıntı testi yapın-Bu, silindire basınç uygulayan özel bir alet gerektirir. Kafa contası sızdırıyorsa, silindir basıncı tutamayacak ve basınçlı hava, kafa contasının nerede arızalandığına bağlı olarak emme, egzoz veya karterden sızacaktır

Kafa contası sızdırmazlık maddesi

Otomobil forumu kullanıcılarının düzenli olarak kafa contası sızdırmazlık maddesinin gerçekten işe yarayıp yaramadığını sorduklarını görüyorum. Cevap kesin bir belki. Eski kafa contası sızdırmazlık maddeleri, sızıntıyı odun hamuru ürünleriyle tıkayarak çalışır. Bu ürünler yalnızca bir soğutma geçidi ile bir yağ geçidi arasındaki kafa contası sızıntısında işe yarar ve o zaman bile çok uzun süre çalışmazlar. Yeni stil kafa contası sızdırmazlık maddeleri, bir polimeri katılaştırarakBazen yanma odası ile soğutma geçidi arasındaki çok küçük bir kafa contası sızıntısını durdurabilirler.

Kafa contası kapatıcısını denemeli misiniz?

İnsanlara kafa contası sızdırmazlık maddesini denemelerini söylemenin en büyük sorunu şudur: Zaten bir sızıntınız var. Kafa contası sızdırmazlık maddesini denerseniz ve sızdırmazlık maddesi işe yaramazsa veya sadece birkaç gün işe yararsa, kendinizi daha da fazla motor hasarına neden olduğunuz bir durumda bulabilirsiniz. Diyelim ki kartere soğutma suyu sızıyor ve kafa contası sızdırmazlık maddesini deniyorsunuz ve işe yarıyor gibi görünüyor. Ancak sızdırmazlık maddesiBir hafta içinde arızalanır ve kartere çok miktarda soğutma sıvısı boşaltır, öyle ki yataklarınız bozulur. Şimdi, 1.500 dolarlık bir kafa contası onarımı yerine, 3.000 dolarlık bir motor değişimine bakıyorsunuz.

Yani, bir yandan kaybedecek çok az şeyiniz var, çünkü kafa contası kapatıcısının maliyeti çok düşük. Kafa contası işi için 1.500 dolar harcamayı haklı çıkaramıyorsanız, tavsiyem kafa contası kapatıcısını denemenizdir. İşe yaramazsa ve motoru mahvederseniz, araba en başta tamir etmeye değmezdi.

Hangi kafa contası sızdırmazlık maddesi işe yarar?

Kafa contası sızdırmazlık maddesi üreterek çok para kazanılabilir. Sadece ürününüzü yüksek fiyatlandırın ve diğerlerinden daha iyi çalıştığını iddia edin. İsim vermeyeceğim, ancak benim düşüncem, bir kafa contası kapatıcıya 40 dolardan fazla harcamak zorunda olmadığınızdır. Ya işe yarar ya da yaramaz. 40 dolarlık ürünle büyük olasılıkla aynı teknolojiyi kullanırken neden bir kafa contası kapatıcıya 70 veya 100 dolar harcayasınız? İşte bir kafa contası kapatıcı için tavsiyem.

Kafa contasını kendiniz değiştirebilir misiniz?

Diyelim ki tüm aletlere, harika mekanik becerilere, iyi bir atölye kılavuzuna ve projeye ayıracak zamana sahipsiniz, denemeli misiniz? Hayır.

Bu yeni alüminyum motorlar gerçekten zordur. Eski contayı çıkarırken çok sert kazıyarak motor güvertesine zarar verebilirsiniz. Güverteyi ve silindir kapağını hazırlarken küçük bir hata yaparsanız yeni conta başarısız olur. Bu işi her gün yapan uzman teknisyenler bile işi berbat edebilir. "Kafa contamı değiştirdim ve yine sızdırıyor" şeklinde bir arama yapın.

©, 2016

Başa dön