Fren kaliperinin değiştirilmesi

Fren kaliperinin değiştirilmesi - Fren kaliperi ne zaman değiştirilmeli

Gerçekten yeni bir fren kaliperine ihtiyacınız var mı?

Fren hidroliğinizi değiştirirseniz ve fren kaliperi kızak pimlerinin ve körüklerinin bakımını yaparsanız, her fren işinde fren kaliperinin değiştirilmesine gerek yoktur. Aslında, çoğu fren kaliperi 150 bin mil veya daha fazla dayanır. Birçok atölye, fren kaliperlerinde sıkışma kanıtı görürse otomatik olarak değiştirir, ancak sıkışma tek başına tüm kaliperin değiştirilmesi için bir neden değildir.

Fren kaliperi dayanak alanları ve kaliper kızağı Pimler paslanıp sıkışarak fren bırakma sorunlarına neden olabilir. Sıkışma fren balatalarının dengesiz aşınmasına, ses çıkarmasına ve daha fazla frenleme çabası gerektirmesine neden olur. Ancak paslanma ve sıkışma sorunları tam bir fren kaliperi değişimi olmadan giderilebilir.

Teknisyenler fren balatası dayanak bölgelerindeki pası kolayca temizleyebilir ve korozyona dayanıklı fren gresi uygulayabilir. Aşınmış kayar pimler ve koruyucu lastik körükler tekerlek başına yaklaşık 22 $ karşılığında ayrı olarak değiştirilebilir.

Kaliper braketi deliklerindeki korozyon şiddetli olsa bile, servis tüm kaliper yerine sadece kaliper braketini yaklaşık 32 $ karşılığında değiştirebilir.

Vakaların büyük çoğunluğunda, korozyon sorunlarını gidermek için tüm fren kaliperini değiştirmeniz gerekmez!

Servis bu koşulların yeni fren kaliperleri gerektirmediğini tespit ederse

- Aşınmış veya sıkışmış kaliper sürgü pimleri. Aşınmış kaliper sürgü pimleri, tekerlek başına yaklaşık 11 $ karşılığında yeni parçalarla değiştirilebilir.

- Kaliper braketindeki aşınmış delikler. Ciddi şekilde aşınmış kaliper braketleri, her biri yaklaşık 32 $ karşılığında yeniden yapılmış bir braketle değiştirilebilir.

- Bozulmuş veya yırtılmış kaliper sürgü pimi körükleri tekerlek başına 11$ karşılığında değiştirilebilir.

- Fren balataları düzensiz aşınma gösteriyor. Düzensiz aşınmaya çoğunlukla pas birikmesi veya aşınmış kaliper sürgü pimleri neden olur. Yeni fren kaliperleri almak yerine yeni sürgü pimleri ve muhtemelen yeniden yapılmış bir braketle sorunu giderin ve pas birikimini temizleyin.

Bu koşullar için fren kaliperinin değiştirilmesi zorunludur:

Fren kaliperi fren hidroliği sızdırıyor

Fren kaliperi piston toz körüğü yırtılmış

Fren kaliperi pistonu delik içinde sıkışmış

Ayağınızı frenden çektiğinizde fren kaliperi pistonu hızlı bir şekilde geri çekilmiyor. Düzgün bir şekilde serbest kalmayan bir fren kaliperi pistonunun habercisi, ısıyla ıslanmış fren balatalarıdır. Kare kesimli O-ring, siz frene bastıkça esner. Freni bıraktığınızda, O-ring gevşer ve kaliper pistonunu deliğe geri çeker. Kauçuk O-ring yaşlandıkça esnekliğini kaybeder veBu da fren balatalarının rotora daha uzun süre bağlı kalmasını sağlayarak balataların aşırı ısınmasına ve sırlanmasına neden olur. Aşınmış fren kaliperi kızak pimleri de aynı aşırı ısınmaya neden olabilir. Ancak pimler sorunsuz hareket ediyor ancak balatalarda aşırı ısınma ve sırlanma belirtileri görülüyorsa, kare kesimli O-ring işini düzgün yapmıyor olabilir. Kaliper yeniden yapılmalı veya değiştirilmelidir.

Tam fren kaliperi değişimi ile sadece arızanın giderilmesi arasındaki fiyat farkı

Çoğu pas sorunu, tekerlek başına yaklaşık 75 $ toplam maliyetle yeni kayar pimler ve bir körük kiti ile giderilebilir. En kötü senaryoda bile, yeni bir kaliper yerine sadece bu parçaları değiştirmek daha ucuzdur.

©, 2019

Başa dön