Düzensiz fren balatası aşınması nedenleri

Düzensiz fren balatası aşınmasına ne sebep olur?

Düzensiz Fren Balatası Aşınma Modellerinin en yaygın nedenleri

Öncelikle terminolojiyi doğru anlayalım:

Bu iç ped bu ped İTİLDİ Frene bastığınızda, kaliper pistonu iç balatayı fren rotoruna doğru iter. Yüzer bir kaliperde, iç balata rotora çarpar ve daha fazla hareket edemez ve bu da hareketinin sonudur.

Bu dıştan takma yüzer kaliper fren sistemindeki balata, frenin ÇEKİLDİ Kaliperin dış parmakları tarafından rotora karşı.

Fren balatası anatomisi

Fren balatası bileşenlerinin doğru adlarını öğrenin

Fren çıngırak önleyici klips anatomisi

Fren balatası tıkırtı önleyici klips anatomisi

Fren kaliperi isimlendirmesi

İç fren balatası aşınmasına ne sebep olur?

İşte iç balatanın daha fazla aşındığı bir durum ancak aşınmış sürtünme malzemesi konik değildir. Sürtünme malzemesi kalınlığı aşınmış balatanın solunda/sağında ve üstünde/altında yaklaşık olarak aynıdır. Aşağıdaki öğeler bu tür iç balata aşınmasına neden olabilir:

#İç balata aşınmasının 1 numaralı nedeni

- Kaliper kızak pimleri sıkışmış/bağlanmış ve kaliperin gevşemiş konumuna dönmesini engelliyor

#İç balata aşınmasının 2. nedeni

#İç balata aşınmasının 3 numaralı nedeni

- Kaliper pistonu, kaliperdeki sertleşmiş/bağlayıcı kare kesitli O-ring nedeniyle dinlenme konumuna geri dönmüyor. Bu nedenle kaliper pistonu uzatılmış olarak kalıyor ve iç balatayı rotora doğru bastırmaya devam ediyor.

İç balata aşınmasının #4 nedeni

- Piston toz körüğü yırtılmış veya sıkışmış ve pistonun dinlenme konumuna dönmesini engelliyor.

İç balata aşınmasının #5 nedeni

- Ana silindir veya esnek fren hortumu kalipere giden sıvıya basınç uyguluyor. Fren pedalını bıraktıktan sonra kalan fren basıncını kontrol edin.

İç balata aşınması nasıl düzeltilir

1) Kaliper sürgü pimlerini hareket kolaylığı, korozyon veya bağlanma belirtileri açısından kontrol edin. Korozyona uğramış sürgü pimlerini değiştirin. Tüm kauçuk kaliper pimi körüklerini ve pim gürültü sönümleyicilerini (körük kitine dahildir) değiştirin.

2) İç balata dayanak alanındaki pası temizleyin ve yeni çıngırak önleyici klipsleri takmadan ÖNCE dayanak üzerine ince bir tabaka dielektrik yüksek sıcaklık fren gresi sürün. Gres, pası azaltacak ve paslanmayı önleyecektir. Ardından çıngırak önleyici klipslerin üstüne çok ince bir tabaka dielektrik fren gresi sürün

3) Pistonun dinlenme konumuna dönmesini engelleyen artık fren hidroliği basıncı olup olmadığını kontrol edin.

Dış fren balatası aşınmasına ne sebep olur?

Dış taraftaki ped iç taraftaki pedden daha fazla aşınmış

Aşağıdaki öğeler dıştan takmalı balatanın aşınmasına neden olabilir:

#Dıştan takmalı fren balatası aşınmasının 1 numaralı nedeni

Kaliper gövdesi, aşınmış veya sıkışmış kaliper kılavuz pimleri nedeniyle dış balata üzerindeki sıkıştırma basıncını serbest bırakmıyor.

ÇÖZÜM:

Kaliper kılavuz pimlerini temizleyin ve yüksek sıcaklıkta sentetik fren gresiyle yağlayın. Aşınmış pimleri değiştirin.

Konik fren balatası aşınmasına ne sebep olur?

Fren balataları konik bir şekilde aşınmıştır

Aşağıdaki öğeler konik ped aşınmasına neden olabilir:

#Konik fren balatası aşınmasının 1 numaralı nedeni

Fren balatası dayanak alanında sıkışıyor. Bu hemen hemen her zaman kaliper braketinde veya dayanakta fren balatalarının düzgün hareket etmesini engelleyen pas birikmesinden kaynaklanır. Sıkışma fren balatasının bir ucunun kaymasını engeller ve karşı tarafın rotorla temas etmesini sağlar.

ÇÖZÜM:

Balata uyumunu iki kez kontrol edin. Balataları çıkarın ve balata destek plakasının uçlarında korozyon olup olmadığını kontrol edin. Balata kızağı alanında sıkışmış kalıntı olup olmadığını kontrol edin. Durumu düzeltin ve balataları değiştirin. Dayanak alanındaki korozyonu bir tel fırça ile temizleyin ve gelecekteki korozyonu yavaşlatmak için hafif bir yüksek sıcaklık fren gresi tabakası uygulayın

#Konik fren balatası aşınmasının 2. nedeni

Tıkırtı önleyici klipslerin yanlış takılması. Bazı tıkırtı önleyici klipsler yöne özeldir.

Olasılık #2

Bir kaliper kılavuz pimi aşınmış veya sıkışmış ya da kauçuk kılavuz pimi burcu bozulmuştur. Her iki durum da uygulama sırasında kaliperin eğilmesine ve balatalara eşit olmayan basınç uygulanmasına neden olur.

ÇÖZÜM:

Kılavuz pimleri ve kauçuk burçları aşınma, korozyon, yanlış yağlama veya yağlama eksikliği açısından kontrol edin. Çatlamış veya bozulmuş kauçuk burçları değiştirin. Yeni kılavuz pimleri takın ve yüksek sıcaklıkta sentetik fren gresiyle yağlayın.

Fren balatalarının çatlamasına ne sebep olur?

#Fren balatası sürtünme malzemesinin kırılmasının 1 numaralı nedeni - paslanmış destek plakası

Fren balatası sürtünme malzemesi çatlamış

Çatlak veya eksik sürtünme malzemesinin en yaygın nedeni, paslanmış ve böylece sürtünme malzemesi ile destek plakası arasındaki yapışkan bağı koparmış olan kalitesiz destek plakası çeliğidir.

Çelik korozyona uğradığında, pas çiçekleri genişler ve sürtünme malzemesine dışa doğru basınç uygular. Sürtünme malzemesi destek plakasına yapıştırılmıştır ve basınca dayanamaz. Bu nedenle sürtünme malzemesi destek plakasından "paslanır". Bu gerçekleştiğinde, fren basıncı sürtünme malzemesinin çatlamasına ve düşmesine neden olur.

Çelik destek plakaları hakkında daha fazla bilgi için bu yazıya bakın

#Fren balatası sürtünme malzemesinin kırılmasının 2. nedeni - destek plakası esnemesi

Kırık veya eksik sürtünme malzemesinin ikinci en yaygın nedeni, frenleme sırasında esneyen ucuz bir çelik destek plakasıdır. Ucuz fren balataları, uygulama için çok ince olan ucuz çelik destek plakalarından yapılır. Basınç sadece destek plakasının merkezine uygulandığından, dış kenarlar esner ve sürtünme malzemesinin çatlamasına neden olur.

#Sürtünme malzemesinin kırılmasının 3. nedeni - aşırı ısınma

Bu durumun en yaygın üçüncü nedeni, yanlış montaj, sürücünün frenleri aşırı kullanması, hidrolik sistemdeki artık basınç veya park freninin yanlış ayarlanması veya çalıştırılmasından kaynaklanan termal sıkıntıdır.

Destek plakası korozyonu

Destek plakasındaki korozyon, plaka ile sürtünme malzemesi arasındaki tutkal bağını yok etmiş ve "paslanma" sürtünme malzemesini plakadan yukarı kaldırarak kopmasına neden olmuştur. Daha kaliteli fren balataları satın alın.

Destek plakası esnekliği

Destek plakası uygulama için çok ince ve frenleme sırasında esneyerek kenarların destek plakasından kalkmasına ve kopmasına neden oldu. Daha kaliteli fren balataları satın alın

©, 2015

Kaydet

Başa dön