Direksiyon Açısı Sensörü

Direksiyon Açısı Sensörü nedir?

Direksiyon açı sensörü (SAS), bir aracın Gelişmiş Direksiyon Açı Sensörünün bir parçasıdır. Sürücü Destek Sistemi (ADAS). ADAS özellikleri arasında denge kontrol sistemi, acil frenleme ve şeritte kalmaya yardımcı sistemler, uyarlanabilir hız sabitleyici ve diğer güvenlik özellikleri yer alır. Direksiyon açı sensörü direksiyon miline bağlanır ve analog veya dijital verileri aracın denge kontrol sistemine bildirir. Araç hizalandığında, SAS düz ileriye doğru kalibre edilirPozisyon.

Araç harekete geçtiğinde, denge kontrol sistemi SAS'ın gösterdiği yönü sapma sensörü, ivmeölçer ve yanal sensörlerle karşılaştırır. Patinaj örneğinde, sapma, ivmeölçer, yanal ve tekerlek hızı sensörleri SAS düz ileriyi gösterirken aracın çapraz hareket ettiğini tespit edebilir. Bu durumda, denge kontrol sistemi aracın patinajda olduğunu varsayacaktırÇünkü sürücü düz gidişten uzaklaşmak için direksiyonu hareket ettirmemiştir. Daha sonra aracı tekrar düz gidiş konumuna getirmek için frene basacaktır.

Bir direksiyon açı sensörünü ne zaman kalibre edersiniz?

Toe ayarlanırsa veya aracın itme açısını etkileyen herhangi bir bileşende herhangi bir değişiklik yapılırsa, SAS sensörü bir hizalama prosedüründen sonra sıfır kalibre edilmelidir. Bu, toe veya itme açısını etkileyen bir direksiyon veya süspansiyon onarımı yaptığınızda SAS sensörünü yeniden kalibre etmeniz gerektiği anlamına gelir.

SAS sensörünü nasıl yeniden kalibre edersiniz?

Tipik olarak, aracı hizalarsınız ve ardından SAS üzerinde sıfır kalibrasyonunu ayarlamak için profesyonel bir tarama aleti kullanırsınız.

Bir SAS sensörü nasıl çalışır?

Yukarıda bahsettiğim gibi, analog ve dijital versiyonları vardır. Analog sensörler 5 voltluk bir referans sinyali ve bir toprak alır. Üçüncü kablo, tekerlek tam bir daire dönerken direksiyon simidi konumundaki değişikliği bildirir. Voltaj, dönüş sırasında 0 ila 5 volt arasında değişir. Denge kontrolü sadece voltajdaki değişikliği değil, aynı zamanda sürücünün ne kadar hızlı olduğunu belirlemek için değişim oranını da izler.tekerleği çevirmek.

Dijital bir SAS sensörü, dönüş derecelerini ve dönüş hızını belirlemek için bir optik sensör ve bir LED kullanır.

SAS sensörleri arızalanır mı?

Analog sensörler dijital sensörlere göre daha yüksek arıza oranına sahiptir, ancak her ikisi de arızalanabilir

SAS sensörünü kalibre etmezseniz ne olur?

Yanlış denge kontrolü aktivasyonu ve yanlış ABS frenlemesi elde edersiniz.

SAS uyarıları

Bir araçta direksiyon üzerinde çalışırken, herhangi bir direksiyon bileşeni ayrılmışken asla direksiyonu çevirmeyin. Bu, SAS'ın yanlış ayarlanmasına neden olacaktır.

Başa dön