Bujilerin temizlenmesi

Bujilerin temizlenmesi - yapılması ve yapılmaması gerekenler

Bu önemlidir: Çoğu buji üreticisi bujilerin temizlenmesini tavsiye etmez. Ancak onların tavsiyelerini dikkate almamaya ve bujilerinizi temizlemeye karar verirseniz, internette bulduğunuz gerçekten kötü tavsiyelere uymadığınızdan emin olun.

İşte buji üreticilerinin bujilerin temizlenmesini önermemesinin nedeni

1) Buji üzerinde tortu varsa, bunun nedeni motor, ateşleme veya yakıt probleminiz olmasıdır. Bujilerinizi temizlemek temel sorunu çözmeyecektir.

2) Bujinin temizlenmesi performansını düşürür. Kıvılcımlar merkez elektrotun en keskin kısmından yan (toprak) elektrotun en keskin kısmına sıçrar. Merkez veya yan elektrottaki birikintileri aşındırarak temizleyen herhangi bir temizleme yöntemi (kumlama, törpüleme veya zımparalama) bujinin performansını düşürecek, daha zayıf bir kıvılcım, daha yüksek ateşleme gerilimleri ve ateşleme bobini ile sonuçlanacaktır.Hasar.

3) Bujide HERHANGİ bir tortu bırakılması daha da fazla teklemesine neden olacaktır çünkü kaçırılan kısım toprağa giden en kolay yol haline gelecektir.

Bujiler nasıl temizlenmez

Bujideki birikintileri temizlemek için ASLA buji püskürtme cihazı veya herhangi bir aşındırıcı kullanmayın. Aşındırıcı püskürtme, merkez ve yan elektrotun keskin kenarlarını aşındıracaktır. Aşındırıcı ayrıca porselen yalıtkan üzerindeki gözenekleri açarak birikintilerin daha da hızlı birikmesine neden olacaktır.

Orta veya yan elektrotlarda ASLA eğe, zımpara kağıdı veya tel fırça kullanmayın. Yine, keskin metal kenarların aşınması buji performansını düşürecektir. Orta elektrodu eğelemek, buji performansını önemli ölçüde düşürecek eski bir tekniktir.

Porselen üzerinde metal bir cihaz kullandığınızda, metal parçacıkları porselenin gözeneklerine gömersiniz (metal kazıyıcı kullandığınızda mutfak lavabonuzdaki veya banyo tuvaletinizdeki metal izlerini düşünün). Gömülü metal parçacıkları bujide toprağa giden bir yol oluşturarak yanlış ateşlemelere neden olur.

Bujilerdeki birikintileri yakmak için ASLA bir meşale kullanmayın. Bujilerin rutin olarak 2.500°F'ye maruz kaldığı doğrudur. Ancak bu ısı sadece kısa süreler içindir. Buji uçları, bir sonraki emme strokunda gelen hava/yakıt karışımı tarafından hızla soğutulur. Yani ısı, meşale kullandığınızda olduğu gibi sabit değildir. Ayrıca, buji kullanım sırasında silindir kapağına ve kapağına takılır, bu nedenle ısıBujiyi serbest havada tutup bir meşale ile ısıttığınızda, bujiyi aşırı ısıtırsınız ve porselen ile metal kabuk arasındaki contayı bozarak buji contasının bozulmasına neden olursunuz.

Bunları bujileri temizlemek için kullanmayın

Bujileri temizlemek için en iyi temizleyiciler

Gaz kelebeği gövdesi temizleyicisi ve yakıt enjektörü temizleyicileri karbon birikintilerini temizlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Bujilerinizdeki sert karbon birikintilerini gidermek için fren temizleyicisinden ve hatta karbüratör temizleyicisinden çok daha etkilidirler.

Bujileri temizlemek için karbüratör temizleyicisi kullanmayın

Birçok çevrimiçi video ve yazı, karbüratör temizleyici veya fren temizleyici kullanılmasını önermektedir. Karbüratör temizleyici, bozulmuş benzin tarafından oluşturulan sakız birikintilerini çözmek için tasarlanmıştır. Fren temizleyici, fren gresi ve sürtünme malzemesi birikintilerini çözmek için tasarlanmıştır. Bujiler için uğraştığınız şey bu değil. Karbon birikintileriyle uğraşıyorsunuz. Bu nedenle, özellikle aşağıdakileri gidermek için tasarlanmış bir temizleyici kullanınkarbon birikimi - gaz kelebeği gövdesi temizleyicisi veya yakıt enjektörü temizleyicisi.

Bujileri temizlemek için gaz kelebeği gövdesi temizleyicisi kullanmak:

Tipik karbon kirlenmiş buji. Karbon kurumunu yıkamak için gaz kelebeği gövdesi temizleyicisi veya yakıt enjektörü temizleyicisi kullanın.

Bujileri bir bezin üzerine koyun ve gaz kelebeği gövdesi temizleyicisini elektrotlara ve izolatöre püskürtün. Temizleyici buharlaşana kadar bekletin. Karbon temizlenene kadar tekrarlayın. Eğer birikme çok fazlaysa, temizleyiciyi bir sprey kutusu kapağına püskürtün ve bujilerin uçlarının temizleyicide ıslanmasını sağlayın. Birikmeyi gidermek için sert bir naylon fırça kullanın. Daha sonra uçları ve izolatörleri gaz kelebeği gövdesi temizleyicisi ile durulayın.Temizleyici.

Tüm birikintileri temizlediğinizden emin olun!

Kısmi temizlik hiç temizlik yapmamaktan daha kötüdür! Orta elektrot, yalıtkan veya yan elektrot üzerinde herhangi bir tortu bırakırsanız, toprağa giden bir tekleme yolu oluşturursunuz.

Yeniden takmadan önce buji aralığını kontrol edin

Gerekirse boşluğu ayarlayın.

Bir bujinin çıkarılması buji dişlerindeki nikel kaplamaya zarar verir

Yeni bujilerin çoğu fabrikadan anti-seize ihtiyacını ortadan kaldıran bir nikel kaplama ile gelir. Kaplama sadece bir kerelik kullanım için tasarlanmıştır. Bujiyi çıkarırsanız, yeniden takarken anti-seize kullanmanız gerekir. Aşırı torklamayı önlemek için tork anahtarınızdaki tork ayarını %15-%20 azaltın.

Başa dön