Buji arızası - yaygın nedenler

Buji arızasının en yaygın 4 nedeni

Yanlış tork, buji arızalarının 1 numaralı nedenidir

NGK, tüm erken buji arızalarının %90'ından fazlasının montaj sırasında yanlış buji torkundan kaynaklandığını bildirmektedir. Bahse girerim bujileri takmak için hiç tork anahtarı kullanmamışsınızdır. Alüminyum silindir kapaklarından önceki günlerde bile DIY'ciler ve profesyonel teknisyenler bujileri takarken asla tork anahtarı kullanmazlardı.İşte nedeni.

Aşırı tork buji contasına zarar verir

Bujiler içi boş dişli bir kabuk ve porselen bir uçtan oluşur. Bir bujiyi çok fazla sıktığınızda, kabuğu deforme eder ve kırarsınız

Aşırı tork nedeniyle kırılmış buji

Buji üreticisi NGK, buji garanti taleplerinin %90'ından uygun olmayan torkun sorumlu olduğunu söylüyor. Bozuk buji mi? Evet, muhtemelen buna kendiniz neden oldunuz.

Eski bujileri çıkarmadan önce buji yuvalarının etrafını temizlemezseniz, kir ve kum yanma odasına düşebilir veya yuvaya ya da dişlere yapışabilir. Bu kir, tork anahtarı kullansanız bile yanlış sıkmaya neden olabilir.

Yeni bujilerde keçe önleyici kullanmayın

Evet, size bunu kullanmanızın öğretildiğinin farkındayım. Ancak bu tavsiye GEÇERSİZ. Buji takma tekniklerindeki değişiklik hakkındaki bu yazıyı okuyun. Yeni buji dişlerinin çoğu

Dostum, bu çok fazla antiseptik.

FABRİKA'DA metalik çinko veya nikel anti-seize kaplaması ile işlenmiştir. Kaplama, montaj sırasında dişlerin sıkışmasını önler ve silindir kapağında sıkışmayı önler. Anti-seize eklemek sadece tork hesaplamalarınızı bozarak aşırı tork uygulamanıza neden olur.

Bujiyi tork anahtarı olmadan elle sıkmak deliliktir

Bir bujiyi az sıkarsanız, düzgün oturmaz ve yanma gazlarının dışarı sızmasına neden olur. Ayrıca silindir kapağına tam olarak temas etmez, bu da ısıyı düzgün bir şekilde dağıtamayacağı anlamına gelir. Bu da ön ateşleme ve patlamaya ve olası motor hasarına neden olur. Az sıkmak, bujinin sonunda silindir kapağından dışarı fırlamasına ve silindir kapağını almasına da neden olabilir.Kabuk ile porselen arasındaki sızdırmazlığı bozmanın yanı sıra, aşırı sıkma silindir kapağı dişlerini deforme edebilir ve hatta sökebilir.

Uygun tork spesifikasyonu nedir?

Uygun tork, buji yuvasının tipine, konik veya rondelalı olmasına, silindir kapağı malzemesine ve buji diş çapına bağlıdır. Uygun tork için atölye kılavuzuna veya buji üreticisinin web sitesine bakın.

Yanlış elektrot malzemesi metali, erken buji arızasının en yaygın 2. nedenidir

Otomobil üreticileri motorlarını tanırlar ve platin, çift platin, itriyum veya iridyum buji önerdiklerinde bunu kastederler. Bujileri asla tasarruf etmek için düşürmemelisiniz. Buji erken arızalanacaktır.

Yanlış buji boşluğu, buji arızasının en yaygın 3. nedenidir

Birçok buji önceden boşluklu olarak gelir. Ancak bu, boşluğu göstergenizle kontrol etmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Boşluk motorunuz için çok büyükse, boşluğu spesifikasyona göre kapatın. Aşırı boşluk ateşleme bobinlerini zorlar ve bujilerde ve buji tellerinde yangın yoluyla hasara neden olur.

Yanlış ısı aralığı, erken buji arızasının en yaygın 4. nedenidir

Yine, otomobil üreticileri motorlarını sizden daha iyi tanır. En uzun buji ömrü, en iyi motor performansı ve en iyi gaz kilometre performansı için önerilen ısı aralığını kullanın.

©, 2017

Başa dön