AWD ve 4WD'nin artıları ve eksileri

AWD ve 4WD'nin artıları

Herkes AWD veya 4WD'li bir araç ister, ancak GERÇEKTEN ihtiyacınız var mı? Muhtemelen hayır. Bu yazı AWD ve 4WD'nin artılarını ve eksilerini ele alacak ve sizi bu araçların tüm gizli maliyetleri hakkında bilgilendirecektir.

AWD ne işe yarar?

4WD ve AWD, karda durduğunuz yerden kalkmanıza yardımcı olur. Hepsi bu. Buradaki anahtar, ne 4WD ne de AWD'nin daha iyi çekiş sağlamadığıdır. Sadece lastikler çekiş sağlar. 4WD ve AWD sürüşünün yaptığı tek şey Tahrik hareketini sadece iki tekerlek yerine dört tekerleğe bölüştürür. Ön tekerlekleriniz buz üzerindeyse ancak arka tekerlekleriniz kuru bir noktadaysa, 4WD ve AWD, ölü bir duraktan 2WD'den daha iyi hareket etmenize yardımcı olacaktır. 4 tekerleğin tümü buz üzerindeyse, 4 tekerlek de dönecektir, ancak ek hareket muhtemelen aynı durumda 2WD bir araçtan daha iyi gitmenizi sağlayacaktır. Sonuç olarak; 4WD veya AWD, ölü bir duraktan gitmenizi sağlama konusunda 2WD'den daha iyidir.4WD ve AWD'nin önemli dezavantajları.

AWD ve 4WD ile ilgili en büyük iki efsane

AWD ve 4WD karda veya buzda daha hızlı durmanıza yardımcı olmaz

AWD ve 4WD karda ve buzda daha iyi viraj almanıza yardımcı olmaz

AWD ve 4WD'nin en büyük dezavantajları

  1. AWD ve 4WD araçları satın almak daha pahalıdır
  2. AWD ve 4WD araçların bakımı daha pahalıdır. Bu araçlarda bir transfer kutusu/merkez diferansiyel, ikinci bir diferansiyel, iki adet daha esnek aks mili ve ayırma göbekleri (4WD) bulunur. Tüm bu bileşenler rutin servis gerektirir Bu da toplam sahip olma maliyetini artırır. Bu bileşenler arızalandığında, tamir edilmeleri pahalıdır.
  3. AWD ve 4WD araçlar daha ağırdır ve daha az benzin yakarlar
  4. AWD ve 4WD araçlarda önemli lastik sorunları vardır. Teknik özellikler otomobil üreticisine göre değişir, ancak çoğu dört lastiğin de diş derinliğinin yaklaşık 2/32 inç olmasını gerektirir. Bir lastiğe tamir edilemeyecek kadar hasar verirseniz, yeni lastik diş derinliği sınırlamalarının dışında kalacağı için büyük olasılıkla DÖRT LASTİĞİN TAMAMINI değiştirmeniz gerekecektir. Bu, tamir edilemeyecek bir lastiğiniz olduğunda 800-1.200 $ harcayacağınız anlamına gelir!
  5. AWD ve 4WD durduğunuz yerden yola devam etmenize yardımcı olur. Ancak dönüşlerde veya dururken size yardımcı olmazlar.

AWD ve 4WD'ye alternatif

Her yönden tasarruf etmek istiyorsanız, 2WD'ye bağlı kalmayı ve aracınızı iyi bir kış lastiği setiyle donatmayı düşünün. Kış lastikleri karda ve buzda dört mevsim lastiklerine göre daha fazla çekiş sağlar. Ölü bir noktadan devam etmenize yardımcı olurlar. Ayrıca, dönüşlerde daha fazla çekiş sağlarlar ve sizi daha hızlı durdururlar. Kış lastiklerinin dört mevsimden daha iyi ne yaptığına dair bu yazıya bakınLastikler.

Başa dön